Wersja do druku

Udostępnij

Trwają rezydencje dyrygenckie pierwszej, pilotażowej edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

8 i 9 stycznia Maciej Tomasiewicz – dyrygent – rezydent Filharmonii Śląskiej poprowadził koncerty edukacyjne z cyklu „Młoda Filharmonia” z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej oraz tancerzy z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. W programach koncertów zabrzmiała uwertura „Bajka” Stanisława Moniuszki i Suita z baletu „Dziadek do orzechów” op. 71a Piotra Czajkowskiego.

W przyszłym tygodniu Maciej Tomasiewicz będzie asystował Mirosławowi Jackowi Błaszczykowi w przygotowaniach do koncertu  „Karol Stryja in Memoriam”.  W programie  – utwory Ludomira Różyckiego, Zygmunta Stojowskiego,  Sørena Hyldgaarda i Franza Liszta.

Krzysztof Jakub Kozakiewicz uczestniczył w tym tygodniu pod okiem Rubena Silvy w przygotowaniach Filharmonii Świętokrzyskiej do koncertu w dniu 17 stycznia. W programie koncertu – W.A. Mozart – Uwertura Lucio Silla, S. Mercadante- Koncert fletowy e-moll op. 57, J. Haydn – Symfonia nr 100 Wojskowa.

30 stycznia Krzysztof Jakub Kozakiewicz poprowadzi koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej i solisty Rafała Łuszczewskiego. W jego interpretacji zabrzmi Adagio na smyczki Samuela Barbera, Koncert fortepianowy F-dur G. Gershwina i suita Billy the Kid Arona Coplanda (pierwsze wykonanie w Kielcach).

31 stycznia w Filharmonii Łodzkiej odbędzie się koncert w ramach rezydencji Macieja Koczura. Młody artysta będzie asystował Danielowi Raiskinowi w w przygotowaniach do koncertu, w którego programie znajdzie się Hamlet P. Czajkowskiego i suita filmowa Hamlet D. Szostakowicza. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Chór dziecięcy ZSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, Chór żeński ZSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi i Ewa Marciniec – mezzosopran.

Maciej Koczur poprowadzi koncert w Filharmonii Łódzkiej 21 lutego. W programie usłyszymy m.in. Symfonię Luci nella notte Andrzeja Kwiecińskiego [utwór powstały w ramach programu IMiT „Kompozytor -rezydent”] oraz Trauermusic P. Hindemitha. Partie solowe wykona Benjamin Marquis Gilmore.

W czerwcu odbędzie się ostatni koncert rezydencji dyrygenckiej Rafała Kłoczko w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. W programie – utwór Jerzego Maksymiuka – W zamyśleniu [powstały w ramach programu MKiDN „Zamówienia kompozytorskie”] oraz dzieła R. Straussa – I Koncert waltorniowy Es-dur op. 11 i Symfonia f-moll op. 12

Szczegółowe informacje o koncertach w dziale kalendarium.