Wersja do druku

Udostępnij

8 i 9 stycznia Maciej Tomasiewicz – dyrygent – rezydent Filharmonii  Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego poprowadzi cztery koncerty edukacyjne z cyklu „Młoda Filharmonia”.

Koncerty odbędą się w Chorzowskim Centrum Kultury. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej oraz tancerze z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. W roli prelegenta – Regina Gowarzewska.

W programie uwertura „Bajka” Stanisława Moniuszki i Suita z baletu „Dziadek do orzechów” op. 71a Piotra Czajkowskiego.

Więcej informacji o koncertach na stronie Filharmonii Śląskiej.

Koncerty są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki
i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

W ramach rezydencji Macieja Tomasiewicza w Filharmonii Śląskiej w sezonie 2013/2014 odbędą się jeszcze dwa koncerty. Maciej Tomasiewicz będzie asystował Maestro Mirosławowi Jackowi Błaszczykowi w przygotowaniach do koncertu „Karol Stryja in Memoriam” w dniu 24 stycznia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. 10 maja 2014 roku Maciej Tomasiewicz wystąpi na koncercie abonamentowym z Koncertem podwójnym d-moll na skrzypce i fortepian oraz II Symfonią D-dur na orkiestrę smyczkową Feliksa Mendelssohna. Wykonawcami będą Śląska Orkiestra Kameralna oraz Artur Jaroń (fortepian) i Dariusz Zboch (skrzypce).

Maciej Tomasiewicz – dyrygent – rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2013/2014 ukończył
z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, w klasie skrzypiec mgr Małgorzaty Nowak-Dąbrowskiej. Sfinalizował studia I stopnia na Akademii Muzycznej w Katowicach z tytułem licencjata na kierunkach kompozycji i teorii muzyki oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie adt dra Szymona Bywalca, pod okiem którego kształcił się także na studiach II stopnia. W czerwcu 2012 roku swój dyrygencki koncert dyplomowy poprowadził z muzykami i na estradzie Filharmonii Śląskiej.

Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Uczestniczył także w kursach prowadzonych przez Larrego Livingstona, Kimcherie Lloyd oraz Rafała Jacka Delektę. Współpracował również z Jackiem Kaspszykiem jako II dyrygent podczas wykonania Das klagende lied Gustava Mahlera z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Dotychczas prowadził koncerty m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Akademicką Orkiestrą Kameralną, Silesian Art Ensemble oraz Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował także jako skrzypek i dyrygent z Orkiestrą Kameralną Archetti.

Pełniąc rolę dyrygenta-asystenta, wystąpił z Szymonem Bywalcem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach w utworze Dariusza Przybylskiego – Katabasis. Wykonanie to zostało zarejestrowane na płycie CD pt: Szaleństwo koncertowania, wydanej jako dodatek do czasopisma Twoja Muza.