Wersja do druku

Udostępnij

30 stycznia Krzysztof Jakub Kozakiewicz poprowadzi dwa koncerty z udziałem orkiestry symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu „Dyrygent – rezydent”.

W programie czwartkowego koncertu, który odbędzie się o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej, pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza zabrzmi Adagio na smyczki Samuela Barbera, Koncert fortepianowy F-dur George’a Gershwina oraz Suita Billy the Kid Aarona Coplanda (pierwsze wykonanie w Kielcach). W partii solowej wystąpi Rafał Łuszczewski. Słowo o muzyce wygłosi Beata Młynarczyk.

Skrócony program koncertu zostanie zaprezentowany 30 stycznia na porannym koncercie edukacyjnym dla młodzieży.

Koncerty są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu IMiT „Dyrygent – rezydent”.

W ramach rezydencji Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza w Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2013/2014 odbędą się jeszcze dwa koncerty, w których młody artysta będzie miał możliwość współpracy z doświadczonymi kapelmistrzami. W lutym będzie asystował Mieczysławowi Gawrońskiemu w przygotowaniach do koncertu z prawykonaniem Entrada Concertante na zespół solistów i orkiestrę Tomasza Jakuba Opałki [utwór powstały w ramach programu MKiDN „Zamówienia kompozytorskie”], a w marcu – pod okiem szefa Filharmonii Świętokrzyskiej, Jacka Rogali – uczestniczył w przygotowaniach do prezentacji opery Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Więcej informacji o rezydencji na stronie Filharmonii Świętokrzyskiej.

Krzysztof Jakub Kozakiewicz

Urodził się w 1988 roku w Białymstoku. W rodzinnym mieście ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w klasie skrzypiec Andrzeja Boruszewskiego. W trakcie nauki był laureatem licznych konkursów, w szczególności w zakresie  kształcenia słuchu (w Olsztynie i Białymstoku). Następnie studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W maju 2011 wziął udział, jako najmłodszy uczestnik, w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

W czerwcu 2012 poprowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w ramach swojego koncertu dyplomowego, który został oceniony celująco. Współpracuje jako asystent z Operą i Filharmonią Podlaską. W 2006 brał udział w międzynarodowym kursie muzycznym w Szczecinie prowadzonym przez Jana Miłosza Zarzyckiego.

Jako dyrygent zadebiutował w wieku lat siedemnastu na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prowadząc wykonanie nagrodzonego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Uczniowskie Forum Muzyczne” utworu Małgorzaty Goroszewskiej. Jest założycielem orkiestry młodzieżowej „Ad hoc”, z  którą niejednokrotnie występował w Białymstoku. Był jednym z dyrygentów orkiestry szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola  Szymanowskiego w Warszawie. W 2009 roku wystąpił jako dyrygent w jubileuszowym koncercie Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. W 2010 poprowadził koncert charytatywny, dyrygując Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. 14 grudnia 2012 poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej podczas koncertu „Wieczór klasyków”. Współpracował z łomżyńską Filharmonią Kameralną oraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.

W sezonie 2013-2014 Krzysztof Kozakiewicz został dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”.