Wersja do druku

Udostępnij

17 i 18 stycznia Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent-rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2018/2019, poprowadzi cztery koncerty edukacyjne z cyklu „Młoda Filharmonia”.

Na program koncertów pt. Młoda Filharmonia z baletem (17.01.2019 / czwartek, godz. 11.00 i 17.00; 18.01.2019 / piątek, godz. 9.30 i 12.00) złożą się Suita z baletu Dziadek do orzechów op.71a P. Czajkowskiego, Uwertura koncertowa Karnawał op. 92 A. Dvořáka, Alborada del gracioso M. Ravela i Polonez uroczysty Ludomira Różyckiego.

Joanna Natalia Ślusarczyk poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W koncertach będą również uczestniczyć tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. Koncerty poprowadzi Regina Gowarzewska.

Koncerty są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Więcej informacji o koncertach na stronie organizatora rezydencji – Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

 

Joanna Natalia Ślusarczyk

Ukończyła (2016) z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Obecnie jest doktorantką tej uczelni. Jest także absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (kierunek: kompozycja i teoria muzyki, dyplom z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (europeistyka, studia I st.).

Laureatka III nagrody I European Union International Conducting Competition w Bułgarii (Sofia/Pazardjik 2018). W tym roku zdobyła też I miejsce na Międzynarodowym Konkursie London Classical Soloists Conducting Competition w Wielkiej Brytanii oraz została wyróżniona nagrodą specjalną The BMW International Conducting Masterclass and Competition w Esposende (Portugalia).

W latach 2012-2014 była finalistką trzech Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Dyrygenckich prowadzonych kolejno przez maestro Tadeusza Strugałę, Gabriela Chmurę oraz Jacka Kaspszyka. Umiejętności doskonaliła na kursach za granicą – w Londynie, w klasie mistrzowskiej Achima Holuba (2018) oraz Colina Mettersa z Royal Academy of Music (2009), a także w Esposende u Luisa Clemente (2018).

Występowała z takimi orkiestrami jak: International Symphony Orchestra ICM podczas Copernicus Music Festival w Wielkiej Brytanii, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Pazardjik Symphony Orchestra, Orquestra da Costa Atlantica, Royal Symphony Orchestra, Żorską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Les Femmes. Współpracowała także z Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Za osiągnięcia artystyczne uhonorowana została między innymi stypendiami ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2008, 2009), Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2008) oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (2006, 2009).

Jest założycielką Małopolskiej Orkiestry Kameralnej, a także dyrygentką Krakowskiej Młodej Orkiestry Kameralnej, z którą występowała w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Izraelu, Norwegii, Islandii, Francji i na Ukrainie. W 2014 z orkiestrą tą nagrała płytę W poszukiwaniu inspiracji – Muzyka polska. Prowadzi również Orkiestrę Symfoniczną PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, która pod jej kierownictwem została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II stopnia organizowanego przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie (2014).