Wersja do druku

Udostępnij

25 października Piotr Wacławik poprowadzi koncert w ramach swojej rezydencji dyrygenckiej w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku.

W programie koncertu pt.  „Pocztówka z Polski – trzej polscy kompozytorzy z trzech okresów” znajdzie się uwertura do opery Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego, I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego oraz Sonety krymskie Stanisława Moniuszki. Piotr Wacławik poprowadzi Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Partie solowe wykonają Krzysztof Jakowicz i Emil Ławecki. Chór przygotowuje Violetta Bielecka.

Więcej informacji o koncercie na stronie organizatora rezydencji – Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Koncerty jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

fot. archiwum artysty

Piotr Wacławik urodził się w 1996 roku w Katowicach. Obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Mirosława Jacka Błaszczyka oraz dr Krzysztofa Firlusa w klasie violi da gamba. Latem 2019 roku został stypendystą Aspen Music Festival and School, gdzie przez dwa miesiące doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu – Roberta Spano, który uhonorował go nagrodą główną – Robert Spano Conductor Prize, w postaci zaproszenia na przyszły sezon. W maju 2019 roku otrzymał I Nagrodę na V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition, w sierpniu 2018 roku I Nagrodę na międzynarodowym konkursie dyrygenckim London Classical Soloists, w marcu 2017 roku II Nagrodę oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu). Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Tonhalle w Zurichu w ramach międzynarodowych kursów dyrygenckich z Davidem Zinmanem. Jako dyrygent zadebiutował wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w styczniu 2016 roku.  Współpracował również z Berlin Sinfonietta, Karlovy Vary Symphony Orchestra, Śląska Orkiestrą Kameralną, Moravian Philharmonic Orchestra, Sinfoniettą Cracovią, Athens Philharmonia Orhcestra, Taurida International Symphony Orchestra St. Petersburg, London Classical Soloists, Orchestra of the North Bohemian Opera and Ballet Theatre i Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu.