Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę, 10 maja o godz. 18.00 Maciej Tomasiewicz – dyrygent-rezydent Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego poprowadzi koncert z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

W programie koncertu zabrzmi Divertimento Grażyny Bacewicz, Koncert podwójny d-moll na skrzypce i fortepian Felixa Mendelssohna-Bartholdy oraz Serenada Mieczysława Karłowicza. Partie solowe wykonają Artur Jaroń – fortepian i Dariusz Zboch – skrzypce.

Tego samego dnia, o godz. 13.30 w Kawiarni (IV piętro) odbędzie się spotkanie autorskie w Maciejem Tomasiewiczem. Serdecznie zapraszamy!

Koncert jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Maciej Tomasiewicz – dyrygent – rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2013/2014 ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, w klasie skrzypiec mgr Małgorzaty Nowak-Dąbrowskiej. Sfinalizował studia I stopnia na Akademii Muzycznej w Katowicach z tytułem licencjata na kierunkach kompozycji i teorii muzyki oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie adt dra Szymona Bywalca, pod okiem którego kształcił się także na studiach II stopnia. W czerwcu 2012 roku swój dyrygencki koncert dyplomowy poprowadził z muzykami i na estradzie Filharmonii Śląskiej.

Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Uczestniczył także w kursach prowadzonych przez Larrego Livingstona, Kimcherie Lloyd oraz Rafała Jacka Delektę. Współpracował również z Jackiem Kaspszykiem jako II dyrygent podczas wykonania Das klagende lied Gustava Mahlera z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Dotychczas prowadził koncerty m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Akademicką Orkiestrą Kameralną, Silesian Art Ensemble oraz Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował także jako skrzypek i dyrygent z Orkiestrą Kameralną Archetti.

Pełniąc rolę dyrygenta-asystenta, wystąpił z Szymonem Bywalcem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach w utworze Dariusza Przybylskiego – Katabasis. Wykonanie to zostało zarejestrowane na płycie CD pt: Szaleństwo koncertowania, wydanej jako dodatek do czasopisma Twoja Muza.