Wersja do druku

Udostępnij

21 lutego Maciej Koczur poprowadzi w Filharmonii Łodzkiej koncert w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. W programie m.in. Symfonia Luci nella notte Andrzeja Kwiecińskiego.

Po batutą dyrygenta – rezydenta Filharmonii Łódzkiej, oprócz utworu Andrzeja Kwiecińskiego – zamówionego i prawykonanego przez Filharmonię Łódzką w 2012 roku w ramach programu IMiT „Kompozytor – rezydent” zabrzmi również III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Trauermusik Paula Hindemitha i I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa.

Dyrygent poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej. W partiach solowych wystąpi Benjamin Marquis Gilmore.

W przyszłym tygodniu, Maciej Koczur w ramach rezydencji będzie uczestniczył w przygotowaniach do koncertu w FŁ po kierunkiem Massimilano Caldiego.

Maciej Koczur – „Dyrygent – rezydent” Filharmonii Łódzkiej w sezonie 2013/2014

Urodził się w 1989 roku w Gdowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury Pawła Przytockiego. Był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dwukrotnym stypendystą rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz wyróżnionym przez Radę Miasta Jaworzna w 2012 roku za „wybitne umiejętności i osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury i niezwykłą zdolność komunikacji z orkiestrą oraz publicznością”. W 2009 roku został nagrodzony stypendium im. prof. Jerzego Katlewicza oraz w 2012 stypendium fundacji „Sapere Auso“.

Od 2008 roku jest dyrygentem Orkiestry Kameralnej „Archetti”, która pod jego batutą zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas „32. Bydgoskich Impresji Muzycznych”, III miejsce z wyróżnieniem w kategorii orkiestr smyczkowych na międzynarodowym konkursie odbywającym się w ramach festiwalu „4th Summa Cum Laude International Youth Music Festival” w Wiedniu oraz I miejsce w kategorii orkiestr smyczkowych i symfonicznych na międzynarodowym konkursie w ramach festiwalu „European Music Festival for Young People” w Neerpelt.

Od 2010 roku współpracuje z Krakowską Młodą Filharmonią w charakterze asystenta dyrygenta.

Jest współzałożycielem i prowadzącym oktet wokalny „Oktofonia”. Współpracuje z Markiem Chołoniewskim, dyrygując Orkiestrą ElektroNovą i Vibrator Ensemble. Współpracował również m.in. z J. Maksymiukiem, K. Danczowską, M. Zeuthenem, M. Nosalem oraz M. Andryskiem.

Starając się zrozumieć specyfikę współpracujących ze sobą muzyków, poszerza swoją wiedzę i umiejętności ucząc się gry na różnych instrumentach orkiestrowych.