Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęła się rezydencja dyrygencka Kamila Parchety w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Kamil Parcheta uczestniczył w przygotowaniach do koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2016/2017 Filharmonii Opolskiej. W programie koncertu, który odbył się 1 października znalazła się uwertura do opery „Echo w lesie” Józefa Elsnera, III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa i V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Wystąpili Georgijs Osokins (fortepian) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna.

W ramach rezydencji dyrygenckiej w Filharmonii Opolskiej w sezonie 2016/2017, Kamil Parcheta będzie uczestniczył w przygotowaniach jeszcze trzech programów koncertowych pod kierunkiem Przemysława Neumanna i Jerzego Salwarowskiego oraz poprowadzi dwa koncerty (21.04 i 19.05. 2017 r.).

Więcej informacji na temat rezydencji znajduje się na stronie internetowej Filharmonii Opolskiej.

 

KAMIL PARCHETA

Urodził się we Wrocławiu, gdzie też rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (studia licencjackie w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marka Pijarowskiego) oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (studia magisterskie w klasie dyrygentury symfonicznej i operowej prof. Marcina Sompolińskiego). W 2014 roku był stypendystą brytyjskiej agencji artystycznej Ingpen & Williams, dzięki której w ramach Dartington International Summer School odbył kurs mistrzowski pod egidą Sian Edwards – kierownika Katedry Dyrygentury w Royal Academy of Music w Londynie.

Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich mistrzów batuty jak Jacek Kaspszyk, Sian Edwards, Gabriel Chmura, Tadeusz Strugała, Rafał Jacek Delekta, czy Maciej Żółtowski. Dyrygował takim zespołami jak Budapest Symphony Orchestra MAV, Dartington Festival Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Radomska Orkiestra Kameralna, czy Sound Factory Orchestra.

Od sezonu 2016/2017 pełni funkcję dyrygenta-asystenta Operze Nova w Bydgoszczy. W sezonie artystycznym 2016/2017 jest dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w programie organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca pn. Dyrygent-rezydent.