Wersja do druku

Udostępnij

Internationale Tanzmesse NRW – Międzynarodowe Targi Tańca w Düsseldorfie w dniach 31 sierpnia-3 września 2016 zapraszają profesjonalistów i entuzjastów tańca z całego świata do wspólnego spotkania. Oprócz kilkuset wystawców z całego świata każdego dnia zaplanowano pokazy spektakli, a także filmów prezentujących najnowsze prace i dokonania choreograficzne. Po raz trzeci jako wystawca w targach uczestniczy Instytut Muzyki i Tańca, reprezentowany przez  dyr. Joannę Szymajdę, Martę Michalak i Julię Hoczyk. Ponadto podczas targów Polskę reprezentować będzie ze swoimi stoiskami również Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK i Maciej Kuźmiński.

 

W ramach targów 2 września w godz. 17.30-19.00  Instytut Muzyki i Tańca zaprasza do Tanzhaus NRW na panel dyskusyjny Taniec współczesny w Europie Środkowej i Wschodniej – co nowego, a co po staremu?. Spotkanie moderować będzie dyr. Joanna Szymajda, a wezmą w nim udział Julia Hoczyk (Polska), Ana Vujanović (Serbia), Ingrida Gerbutavičiūtė (Litwa). Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Taniec w Europie po 1989: Communitas i Inny (wyd. Routledge we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca).  Choć od czasu wydania publikacji minęły zaledwie 2 lata, ale przez ten czas kwestia tożsamości sceny tanecznej w Europie Środkowej i Wschodniej powracała coraz częściej i z coraz większą siłą. Czy możemy dziś mówić o tańcu „wschodnim” lub „zachodnim”? Co dla myślenia o tańcu współczesnym znaczy dziś perspektywa narodowa lub lokalna?  Przyjrzymy się praktyce artystycznej, kuratorskiej, menadżerskiej i badawcze.

O książce

W ramach towarzyszących targom prezentacji odbędzie się również pokaz spektaklu Macieja Kuźmińskiego Powtórzenie (2 września w godz. 21.15-22.10, Tanzhaus NRW).

O spektaklu:

Powtórzenie to opowieść o przenikaniu się tożsamości i zakwestionowaniu istoty powtarzalności rzeczy. Podobnie jak w Personie Bergmana, tu również zacierają się podobieństwa i różnice między dwoma kobietami. Skomplikowany zapis choreograficzny wymaga od tancerzy nieludzkiej wręcz koncentracji, co zmusza do pytania, czy powtórzenie jest w ogóle możliwe.

Myślenie jest grą różnicy i powtórzenia – twierdzi Deleuze, którego teksty zainspirowały choreografię Kuźmińskiego.

Choreografia i koncepcja: Maciej Kuźmiński
Dramaturgia i teksty: Adam Hypki
Oświetlenia: Michał Mackiewicz
Obsługa techniczna: Michał Mackiewicz, Maciej Kosteczka/Oscar Mafa
Kostiumy: Justyna Jakubczyk-Lassota
Wykonanie: Daniela Komędera, Agnieszka Bednarz
Muzyka: Antonio Vivaldi Cztery pory roku, wykonanie: Academia Bizantina
Produkcja: Centrum Kultury w Lublinie, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli                                         Zrealizowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach programu „Stypendia na Twórczość”, przy wsparciu finansowym Lubelskiego Teatru Tańca.
Produkcja wykonawcza: Maciej Kuźmiński, Maria Marcinkiewicz-Górna (Fundacja Cukier Puder).

Lista wystawców i szczegółowy program: http://www.tanzmesse-nrw.com/