Wersja do druku

Udostępnij

W związku z dużym zainteresowaniem płytą z nagraniami Kai Danczowskiej, Polskie Radio oraz Instytut Muzyki i Tańca postanowiły przygotować drugie wydanie 7-płytowego albumu,  wydanego w 2014 roku z okazji  Jubileuszu znakomitej polskiej skrzypaczki i nagrodzonego Fryderykiem 2015. Album  zawiera nagrania archiwalne z lat 1974-2007 w  tym  22 nagrania po raz pierwszy opublikowane na płytach.

Kaja Danczowska jest laureatką międzynarodowych Konkursów: V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im.Henryka Wieniawskiego w 1967 r. – 3 nagroda, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Alberto Curci w Neapolu w 1969 r. – 2 nagroda, Konkursu Wykonań Muzycznych w Genewie w 1970 r. – 2 nagroda,  Międzynarodowego Konkursu Radiowego w Monachium  w 1975 r. – 3 nagroda, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli  w 1976 r. – srebrny medal.

Najznakomitsze wykonania z całego dorobku nagraniowego Kai Danczowskiej zostały wybrane przez samą artystkę – niektóre  z nich po raz pierwszy opuściły archiwa Polskiego Radia i radiofonii niemieckich. Dodatkowym atutem są komentarze Kai Danczowskiej zamieszczone w booklecie. Kaja Danczowska z niemal fotograficzna pamięcią, drobiazgowo odtworzyła chwile z tamtych lat – ludzi, orkiestry ,koncerty, podróże, spotkania. Kai Danczowskiej towarzyszą najlepsze polskie orkiestry: NOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia  i TV w Krakowie, Orkiestra Polskiego Radia i TV w Poznaniu (dziś Amadeus) oraz wybitni dyrygenci: Karol Teutsch, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Agnieszka Duczmal, Jerzy Salwarowski. W utworach na skrzypce i fortepian partnerują Kai Danczowskiej: Maja Nosowska, Justyna Danczowska, Janusz Olejniczak, Lothar Broddack i Krystian Zimerman.

Płyta wyprodukowana przy współpracy Polskiego Radia i Instytutu Muzyki i Tańca, a jej reedycja została wykonana dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.