Wersja do druku

Udostępnij

Nowy utwór Lidii Zielińskiej zabrzmi na koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej w Sali Koncertowej Urzędu Miasta w sobotę 17 października o godz. 18.00. Jest to kolejna kompozycja zamówiona w ramach Programu.

„Dźwiękowisko” to projekt zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Muzyczną „Harmonie i hałasy”, w ramach którego polscy kompozytorzy tworzą utwory na duże zespoły zawodowych muzyków i grupy młodzieży ponadpodstawowych szkół ogólnokształcących. Celem projektu jest wzbudzenie zainteresowania młodzieży muzyką poważną, zwłaszcza współczesną, poprzez aktywny udział w jej wykonaniu. W tym roku „Dźwiękowisko” odbędzie się w Radomiu; specjalnie zamówiony utwór napisała Lidia Zielińska. Wykonawcami będą Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, z flecistami Łukaszem Długoszem i Mateuszem Wojtkiem w roli solistów oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 10 w Radomiu (40 osób).

Wykonanie poprzedzą trwające cały tydzień intensywne warsztaty, na których kompozytorka wraz z asystentami (Anna Kwiatkowska, Rafał Zapała) pracować będą z młodzieżą nad tworzeniem wyrafinowanych brzmień wydobywanych z rozmaitych przedmiotów oraz ich wykorzystaniem dla uzyskania formy o wyrazistych cechach ekspresji. Elementy te wraz z dokładnie zapisanymi partiami orkiestrowymi, na wpół improwizowanymi partiami solistów oraz elektroniczną transformacją dźwięku w projekcji ośmiokanałowej złożą się na całość kompozycji. Grupy młodzieży przemieszczają się w czasie wykonania przydając utworowi cech przestrzennych i parateatralnych.

Utwór zabrzmi na koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej w Sali Koncertowej Urzędu Miasta 17 października o godzinie 18.00.

Zapis zeszłorocznej edycji „Dźwiękowiska” z października 2014 r. jest dostępny na kanale IMITpolska na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=z2G952AyUtQ