Wersja do druku

Udostępnij

13 października Dawid Runtz poprowadzi koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej. W programie utwory Edwarda Elgara i Felixa Mendelssohna.

Trwa rezydencja Dawida Runtza w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w ramach programu „Dyrygent – rezydent”. Dawid Runtz uczestniczył w przygotowaniach do koncertu w dniu 22 września pod kierunkiem Wojciecha Michniewskiego (program: R. Strauss – Poemat symfoniczny Don Juan, K. Szymanowski – IV Symfonia koncertująca, F. Schubert – VIII Symfonia h-moll Niedokończona).

13 października dyrygent-rezydent poprowadzi koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej i wiolonczelisty Tomasza Darocha. W programie koncertu – Koncert wiolonczelowy E. Elgara i Muzyka do Snu nocy letniej F. Mendelssohna. Artysta w ramach rezydencji będzie uczestniczył także w przygotowaniach koncertów pod kierunkiem Jacka Rogali (10.11.2017 r., W.A. Mozart – Cossi fan tutte) i Jerzego Salwarowskiego (2.02.2018 r., program: A. Szałowski – Uwertura na orkiestrę, P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, L. van Beethoven – III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica).

Więcej informacji na stronie organizatora rezydencji.

DAWID RUNTZ

Ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez Raccardo Mutiego.

Jest laureatem II nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016), II nagrody oraz nagrody specjalnej I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). W 2014 reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze. Artysta na swoim koncie ma również sukcesy kompozytorskie – I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem MKiDN (2010), nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytów Euritmia we Włoszech (2011) za skomponowanie utworu Capriccio per flauto solo.

Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017).

Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent przy produkcjach dzieł operowych. W tym roku ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W lipcu zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo na zaproszenie Valerie’a Giergieva.

Od 2017 roku Dawid Runtz jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.