W oczekiwaniu na wyniki tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, miło nam poinformować, że mobilna wystawa „Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn” wyrusza w Polskę! Od 14 czerwca wystawę będzie można obejrzeć na Kurpiach Zielonych – w Myszyńcu, w Multimedialnym Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej.
„Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn” to wystawa przedstawiająca portrety wybranych laureatów Nagrody z ostatnich czterech lat. Marta Ankiersztejn, na co dzień fotografka Teatru Narodowego, po godzinach dokumentuje życie kulturalne stolicy. Od kilku lat należy też do zespołu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odpowiedzialnego za przygotowanie kolejnych edycji Nagrody im. Oskara Kolberga. Wspólnie z zespołem podróżuje po całej Polsce i fotografuje laureatów Nagrody w ich domach, ogrodach, na polach i łąkach… Przy pracy, z instrumentami, w strojach regionalnych. W słońcu.
Na wystawie można zobaczyć wybrane przez autorkę fotografie, a także prace – rzeźby, tkaniny, wycinanki, koronki – wykonane przez artystów uwiecznionych na zdjęciach. Mamy tu pisanki, zabawki rzeźbione w drewnie, koronki, tytułowe byśki, kozy i pająki oraz wiele innych. Na zwiedzających czeka również niespodzianka rękodzielnicza do samodzielnego wykonania.
Do tej pory wystawę prezentowano w siedzibie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Na Kurpiach Zielonych potrwa do 14 lipca, skąd pojedzie na Ziemię Biłgorajską. W Warszawie prezentowana będzie znów przy okazji Gali wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga 12 września 2024 roku.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej w Polsce. Organizatorem Nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizację konkursu i uroczystej gali prowadzi Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum im. Oskara Kolberga. Stałymi partnerami pozostają Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych.
Wystawa została zrealizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz pracownię beton ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerem wystawy w Myszyńcu jest Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu oraz Multimedialne Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej.