Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 8 marca w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w  Bydgoszczy odbędzie się inauguracja projektu Międzynarodowe Forum Tańca, realizowanego w ramach programu Scena dla tańca 2015 Instytutu Muzyki i Tańca.  Na początek wieczoru, o godz. 18.00, Joanna Szymajda, zastępczyni dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, wygłosi wykład wprowadzający w tematykę tańca współczesnego w Polsce. O godz. 19.00 odbędzie się natomiast  pokaz spektaklu Izy Szostak Ciało. Dziecko. Obiekt. Oprócz choreografki  w spektaklu jako performer i muzyk występuje także Kuba Słomkowski.

 

Spektakl Ciało. Dziecko. Obiekt. zgłębia zagadnienia doświadczenia dzieciństwa. To czas zachowany w pamięci rodzinnej i indywidualnej. Dzieciństwo składa się ze śladów oraz  przedmiotów – zabawek, notesów, obiektów – przywołujących dawne smutki, lęki i radości. Jak duże może być nasze muzeum dzieciństwa? Czy mieści nam się w kieszeni, a może sięga chmur, jest zwykłą anegdotą czy też nieprzepracowanym wspomnieniem? Artystkę interesuje praca z pamięcią, cielesna re-konstrukcja stanów i znaków przeszłości, rzeczywistości minionej w wymiarze kulturowo-społecznym, jak i indywidualnym.

 

koncept/choreografia/wykonanie: Iza Szostak
oprawa wizualna/muzyka/wykonanie: Kuba Słomkowski

obsługa techniczna: Łukasz Kędzierski
producent: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Urząd Dzielnicy Wawer m. st. Warszawa

 

Premiera: 17 listopada 2013, Stary Browar, Słodownia +3, Poznań

 

Projekt Międzynarodowe Forum Tańca został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

 

 

O projekcie:

Taniec jest w tej chwili z pewnością jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin sztuki, a to, co najciekawsze we współczesnym teatrze, bardzo często powstaje na przecięciu tańca, teatru, sztuk wizualnych, muzyki, negując dotychczasowe granice i tworząc nowy język artystyczny. Międzynarodowe Forum Tańca to cykliczny, wieloletni projekt Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który obejmie zarówno prezentację spektakli, jak i wykładów oraz działań edukacyjnych, skierowanych do szerokiej publiczności.

Tegoroczna seria prezentacji obejmie pokazy spektakli znakomitych polskich choreografów i reżyserów: Izy Szostak, Ramony Nagabczyńskiej, Agaty Maszkiewicz, Renaty Piotrowskiej, Agaty Siniarskiej, Anny Nowak, Anny Godowskiej, Tomasza Wygody i Sławomira Krawczyńskiego. Każde z przedstawień poprzedzi wprowadzenie, przygotowane przez wybitne postaci polskiego tańca.