Wersja do druku

Udostępnij

The Sixteen to słynny brytyjski zespół zajmujący się wykonywaniem szeroko pojętej muzyki dawnej. Istnieje od ponad 30 lat, a jego wkład w rozwój wykonawstwa instrumentalnej i wokalnej muzyki renesansu, baroku i wczesnej muzyki klasycznej jest nieoceniony.

Występowali na najważniejszych scenach Europy, Azji i obu Ameryk. Ich nagrania były wielokrotnie nagradzane – byli laureatami Gramophone Award, Grammy, otrzymywali francuską nagrodę Grand Prix du Disque, czy nagrodę niemieckiej krytyki Schallplattenkritik. Od 2001 roku wydają muzykę we własnej wytwórni, która nazywa się CORO. Po nagraniach z Palestriny, Monteverdiego, Bacha i innych wielkich twórców przyszła pora na Bartłomieja Pękiela – kompozytora tworzącego na dworze Wazów. To dopiero początek przygody The Sixteen z polskim barokiem.

The Sixteen nagrali właśnie płytę zawierającą twórczość Bartłomieja Pękiela – kompozytora zmarłego około 1670 roku.

”To nasza pierwsza wyprawa w świat polskiego baroku – mówi Eamonn Dougan, dyrygent The Sixteen – ta płyta pokazuje różnorodność i świeżość kompozycji, które pisał Pękiel. Zdecydowaliśmy się rozpocząć naszą serię od jego twórczości właśnie z powodu tego oddechu świeżości, który zawiera jego muzyka”.

Płyta The Sixteen zawiera przekrój twórczości Pękiela, znalazły się tutaj utwory z lat 1633 – 1670. ”To co było najciekawsze w odkrywaniu tej muzyki, to momenty, które wydają się być charakterystyczne, swoiste dla twórczości Pękiela – mówił Dougan – w niektórych momentach rozwiązania harmoniczne są naprawdę niezwykłe, przypominają nam o twórczości Montiverdiego, czy Gabrieliego.

Najważniejszy utwór jaki znalazł się na płycie to ”Missa concertata La lombardesca” na dwa chóry, skrzypce i puzony. Jest to jedna z najbardziej znanych mszy Pękiela,  prawdopodobnie powstały w Warszawie, jeszcze przed wojną Szwedzką. ”To  wykwintny utwór, posiada bardzo bogatą teksturę, szerokie instrumentarium. Daje nam dobry pogląd na to jakie możliwości miał Pękiel urzędując w Warszawie – opowiada Dougan.

Płyta poświęcona dorobkowi kompozytorskiemu Bartłomieja Pękiela rozpoczyna nową serię wydawniczą wytwórni CORO, która tworzona jest przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Polska Music.

 

Więcej informacji: www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/bartlomiej-pekiel-missa-concertata-la-lombardesca-the-sixteen