Zbliżają się finalne koncerty trwającego cyklu „Ballady i romanse” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W ramach projektu polscy artyści wystąpią w Hamburgu, Tokyo, Osace i w Rzymie, pokazując jak aktualne są idee romantyzmu w ponadczasowych utworach muzycznych.

Wersja do druku

Udostępnij

Cykl Ballady i romanse składa się z 5 koncertów i prezentowany jest międzynarodowej publiczności od maja br. w ramach programu „Mickiewicz x 44”. Pierwszy koncert odbył się we Włoszech (Rzym, Verbania) a kolejne w Niemczech (Hamburg), Japonii (Tokyo, Osaka) oraz we Włoszech (Rzym). Recitale ukazują recepcję poezji Adama Mickiewicza w liryce wokalnej Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Carla Loewego.

Romantyzm to epoka improwizacji, dlatego do udziału w projekcie zostało zaproszonych dwóch świetnych improwizatorów – wiolonczelista Marcin Zdunik i pianista Aleksander Dębicz, którzy zainspirowani arcydziełami poetyckimi Mickiewicza i muzyką Chopina, zaprezentują współczesne odczytanie romantycznego przesłania. Program wykonują także inni wybitni polscy artyści: pianista Marek Bracha oraz wokaliści Lilianna Zalesińska i Robert Gierlach. Aby nawiązać relacje z zagranicznymi artystami do współpracy została również zaproszona pianistka z Włoch Marina Cesarele, która weźmie udział w recitalu wokalnym Roberta Gierlacha w Rzymie.

Najbliższy koncert odbędzie się 22 października 2022 roku o godz. 19.00 w Hochschule für Music und Theater w Hamburgu w ramach 4. Chopin Festival Hamburg. Wystąpią na nim Marcin Zdunik – wiolonczela i Aleksander Dębicz – fortepian. Koncert pokaże różne oblicza tytułowych pojęć, ich znaczenia literackie, muzyczne, potoczne. To zarazem nawiązanie do dziewiętnastowiecznej sztuki improwizacji, muzycznej i – poetyckiej, której niezrównanym mistrzem był Mickiewicz. Koncert przeniesie również słuchaczy w krąg muzyki niemieckiej i austriackiej, osadzając tym samym polski romantyzm w kontekście międzynarodowym. Wybrzmią m.in. improwizacje w stylu Schuberta, Brahmsa, Wagnera czy Schönberga.

Kolejne koncerty odbędą się w Tokio 4 listopada i w Osace 13 listopada. Będą to recitale-wykłady w wykonaniu pianisty Marka Brachy, który opowie japońskiej publiczności o genezie romantyzmu w muzyce i o narodzinach Ballady na fortepian solo, ilustrując wykład muzyką późnego Beethovena, Chopina, Tellefsena, Brahms i Debussy’ego.

Ostatni europejski koncert z cyklu odbędzie się 10 listopada w Instytucie Polskim w Rzymie. Będzie to recital wokalny Roberta Gierlacha z udziałem włoskiej pianistki Mariny Cesarele. Włoska publiczność będzie miała okazję usłyszeć w znakomitym wykonaniu pieśni Chopina, Moniuszki i Loewego do poezji Adama Mickiewicza, która będzie przetłumaczona na język włoski i zawarta w programach koncertu. Jako dopełnienie koncertu artyści wykonają pieśni Schuberta i Schumanna.

Ballady Loewego, niemieckiego kompozytora, który 46 lat swojego dojrzałego życia spędził w Szczecinie – zasługują na szczególną uwagę. Napisane do świetnych niemieckich tłumaczeń ballad polskiego poety, ukazują wielki wpływ Mickiewicza na kulturę romantycznej Europy. Są one wcześniejsze od ballad Moniuszki, który prawdopodobnie miał możność słyszeć utwory Loewego podczas swojego pobytu w Berlinie – mówi zastępca dyrektora NIMiT Lech Dzierżanowski.

Program ,,44 x Mickiewicz’’ jest autorskim programem Instytutu Adama Mickiewicza, skierowanym do instytucji kultury podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program powstał w związku z tegorocznymi obchodami Roku Romantyzmu Polskiego. Założeniem programu jest realizacja projektów ilustrujących idee polskiego romantyzmu jako punktu krzyżowania się wielu kultur, poglądów, nurtów w sztuce, a także ukazanie oddziaływania tych idei na polskich i zagranicznych twórców, stwarzając tym samym możliwość dialogu językiem sztuki i ekspresji artystycznej. W ramach programu współorganizowane są projekty mające na celu pokazanie, w jaki sposób polski romantyzm staje się wehikułem nowoczesności. Realizatorem jednego z nich jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Kontakt dla mediów:
NIMiT/ Agnieszka Wyszomirska + 48 887 240 011  agnieszka.wyszomirska@nimit.pl