Wersja do druku

Udostępnij

29 sierpnia rozpoczyna się rezydencja artystyczna Stefana Plewniaka organizowana przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie w ramach programu IMiT „Artysta – rezydent”.

W nadchodzącym sezonie Stefan Plewniak wystąpi z serią koncertów i recitali wspólnie z zespołami Consortium Sedinum i Orkiestra Famd.pl Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.

Pierwszy koncert rezydencji odbędzie się 29 sierpnia 2015 roku w Kościele pw. Narodzenia NMP w Gryfinie w ramach VI Letniego Festiwalu Wędrownego na Gotyckim Szlaku „Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego”.

Program: J.S. Bach – Uwertura g-moll, Koncert klawesynowy D-dur, Koncert klawesynowy D-dur BWV 1054, Koncert d-moll BWV 1052 w transkrypcji na skrzypce.

Wykonawcy: Stefan Plewniak – skrzypce, Consortium Sedinum, Urszula Stawicka – klawesyn, kierownictwo artystyczne

Podczas kolejnych koncertów (12.12. 2015 – Kościół pw. Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, 29.01.2016 – Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, 22.05.2016 – Kościół pw. Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie), artysta wykona pięć sonat z cyklu 16 sonat misteryjnych Hansa Bibera i V koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza. W programie recitalu (29.01.2016) znajdzie się „Antiteton III” Krzysztofa Baculewskiego [utwór powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”] oraz kompozycje m.in. J.S. Bacha, H. Bibera, G. Tartiniego, K. Lipińskiego, N. Paganiniego, E. Isaye’a, N. Milsteina i G. Bacewicz.

Stefan Plewniak

Studiował skrzypce w klasie prof J. Mrozika i B. Śliwickiej-Wysockiej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Następnie kontynuował studia w klasie prof. R. Szredera w Conservatoire Maastricht gdzie rozpoczął grę na skrzypcach barokowych dołączając do zespołu „Les Gôuts Reunis ”. Następnie studiował w Conservatoire National Superieur de Musique et de Dance de Paris w Paryżu w klasie prof. François Fernandeza. Współpracował z wieloma prestiżowymi zespołami m.in. Le Concert des Nations Jordi Savalla w Barcelonie, Les Arts Florissants Wiliama Christi w Paryżu. Współpracował jako solista i koncertmisrz  również z Contrasto Armonico Marco Vitale w Holandii i Marguerite Louise Ensemble we Francji . Jest założycielem zespołu Cantate.fr w Paryżu i orkiestry Il Giardino d’Amore w Krakowie/Wiedniu. W zeszłym roku reaktywował słynną orkiestrę Capella di Ospedale della Pieta w  Wenecji. Stefan występuje również jako solista i koncertmistrz z Orchestra 1756 w Salzburgu. Z zespołami tymi nagrał kilka płyt. Od niedawna współpracuje również w duecie PIRICONE – PLEWNIAK ze znakomitym pianoforcistą Antonio Piricone występując m.in. w Filharmonii w Essen, w Istambule i innych salach koncertowych Europy. Plewniak występował jako solista na wielu festiwalach w całej Europie, USA i Kanadzie, koncertując m.in. w słynnym Carnegie Hall w Nowym Jorku czy w Mozarteum w Salzburgu. Plewniak uczy regularnie w Oslo w Norwegii. Jest również zapraszany do prowadzenia klas mistrzowskich prowadząc zajęcia w USA w Kalifornii. W nadchodzącym sezonie koncertowym Stefan Plewniak wystąpi z serią koncertów i recitali wspólnie z zespołami Consortium Sedinum, Orkiestra Famd.pl Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w ramach I edycji programu „Artysta – rezydent Instytutu Muzyki i Tańca.

(biogram i zdjęcie nadesłane przez organizatora)