Wersja do druku

Udostępnij

Koncertem 15 listopada rozpoczyna się rezydencja artystyczna Zespołu Muzyki XVII i XVIII w. „Extempore” w Muzeum Historii Katowic.

Koncert zatytułowany „Teraz Polska”, wpisujący się w obchody Święta Niepodległości, odbędzie się w najbliższą niedzielę w Sali im. Witkacego Muzeum Historii Katowic (ul. ks. J. Szafranka 9) o godz. 17.00.

W wykonaniu zespołu „Extempore” w składzie: Małgorzata Malke – skrzypce, Anna Firlus – klawesyn, Krzysztof Firlus – viola da gamba zabrzmi Sonata na dwoje skrzypiec i basso continuo Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Concerto primo i Concerto secondo Adama Jarzębskiego, Canzona prima Marcina Mielczewskiego, II Fantazja a 3 i Fantazja a 2 Mikołaja Zieleńskiego oraz Sonata G-dur na violę da gamba i basso continuo (cz. I Largo, cz. II  Allegro non molto) Christiana Wilhelma Podbielskiego. Wykonane zostaną również kompozycje najbardziej „polskiego” wśród największych twórców epoki baroku – Georga Philippe’a Telemanna, dla którego ludowa muzyka polska stała się inspiracją do skomponowania bardzo wielu utworów.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

W ramach rezydencji zespołu „Extempore” w sezonie 2015/2016, w Muzeum Historii Katowic, odbędą się jeszcze trzy koncerty:

10.01. 2016 r. Koncert pt. „100% galant – dźwięki pełne wdzięku”

Program:
F. X. Richter – Sonata na klawesyn, skrzypce i bc
I. Pleyel – Duety na skrzypce i violę da gamba
C.F.E. Bach – Sonata na violę da gamba i bc
T. Giordani – Sonata III na klawesyn, skrzypce i violę da gamba

31.03. 2016 r. Koncert pt. „Bach & Co.”/koncert z okazji urodzin J.S. Bacha

Program:
D. Buxtehude – Sonata triowa
J.S. Bach – Sonata na violę da gamba i klawesyn
J.S. Bach – Partita na skrzypce solo
D. Buxtehude – Toccata na klawesyn solo
J.S. Bach – Koncert d-moll na dwoje skrzypiec w transkrypcji na skrzypce i violę da gamba

21.06. 2016 r.  Koncert pt. „Sonati bolognese”/ koncert na zakończenie sezonu

Program:
A. Vivaldi – Sonata triowa na dwoje skrzypiec i bc
R. Rognoni – Diminucje nt. „Ancor che col partire”
A. Corelli – Sonata na violę da gamba i basso continuo
A. Vivaldi – Sonata na skrzypce i basso continuo
T. Giordani – Sonata I na klawesyn, skrzypce i violę da gamba

Organizatorem rezydencji jest Muzeum Historii Katowic. Rezydencja jest współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta – rezydent”.

Zespół Muzyki XVII i XVIII w. „Extempore” działa już od 2007 r., stale ukazując mieszkańcom Śląska muzykę dawną w kameralnym wymiarze. Tworzący go artyści to absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej, specjalizujący się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej: skrzypaczka Małgorzata Malke, klawesynistka Anna Firlus oraz grający na violi da gamba Krzysztof Firlus.

„Extempore” czyli „grający bez przygotowania”,„tworzący naprędce” to nazwa zespołu, podkreślająca spontaniczność i świeżość, z jaką jego członkowie interpretują utwory epoki baroku i klasycyzmu. Zespół prowadzi aktywną działalność, koncertując na wielu festiwalach w Polsce, a także zagranicą. Extempore regularnie prezentuje się także śląskiej publiczności, bardzo często będąc gościem Muzeum Historii Katowic.