Wersja do druku

Udostępnij

Koncertem kameralnym w dniu 29 listopada rozpocznie się rezydencja skrzypaczki Marii Sławek w Filharmonii Krakowskiej w sezonie 2017/2018.

W środę 29 listopada, podczas Koncertu Uniwersyteckiego, który odbędzie się w Auli Collegium Novum UJ, Maria Sławek wystąpi wraz z Mariuszem Pędziałkiem (obój), Marią Dutką (altówka) i Beatą Urbanek-Kalinowską (wiolonczela). W programie koncertu: W.A. Mozart – Kwartet obojowy F-dur KV 370/368b, B. Britten – Phantasy quartet na obój i smyczki op. 2, K. Penderecki – Kwartet na klarnet i trio smyczkowa (wersja na obój).

W ramach rezydencji w Filharmonii Krakowskiej w sezonie 2017/2017 artystka-rezydentka wystąpi w jeszcze dwóch programach koncertowych – 19 i 20 stycznia wykona II Koncert skrzypcowy g-moll Sergiusza Prokofiewa z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, a 9 maja – Marię Sławek ponownie usłyszeć będzie można w repertuarze kameralnym (W. Weinberg – Sonatina na skrzypce i fortepian op. 46, M. Markowicz – Sonata na skrzypce i wiolonczelę, Z. Kodály – Duo na skrzypce i wiolonczelę op. 7, M. Ravel – Trio fortepianowe a-moll). Towarzyszyć jej będą Marcin Zdunik (wiolonczela) i Piotr Różański (fortepian).

Maria SŁAWEK urodziła się w roku 1988 w Gdańsku i w wieku czterech lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 2011 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w  klasie prof. W. Kwaśnego. Swoje umiejętności doskonaliła także podyplomowo w klasie prof. D. Schwarzberg oraz podczas licznych kursów z cenionymi artystami takimi, jak: M. Vengerov, W. Wiłkomirska, K. Blacher, czy I. Gitlis. W 2012 roku brała udział w Keshet Eilon Violin Masterclass w Izraelu, w 2014 w Gustav Mahler Academy w Bolzano we Włoszech.

Od 2011 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie pracuje na stanowisku asystenta. Tam również w 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych.

Maria Sławek była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2006), fundacji Sapere Auso (2009), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2013), Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury (2011), Fundacji „Grazella” (2011). Jest także laureatką nagrody The Georg Solti Foundation.

Artystka brała udział w festiwalach:  Wawel o zmierzchu (Kraków), Muzyka w Starym Krakowie, Mozartiana (Gdańsk), Festival Internacional de Musique de Chambre en Charente (Francja), Festiwal Emanacje, Letnie Koncerty na Grochowskiej (Warszawa), Warszawska Jesień. Występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, na Ukrainie i w USA.

Od roku 2007 tworzy duet z pianistą Piotrem Różańskim. Artyści nagrali dwie płyty CD: z sonatami R. Schumanna oraz S. Prokofiewa dla  „Castello” (2012) oraz z dziełami na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga, wydana przez CD Accord (2015) i objęta patronatem Programu 2. Polskiego Radia.

Od 2009 roku Maria Sławek współtworzy wraz z Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik-Gałązką, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim unikalny sekstet smyczkowy. Zespół występował m.in. w Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Pałacu w Radziejowicach, podczas cyklów kameralnych organizowanych przez Filharmonię Wrocławską oraz Sinfonię Varsovię. W ich repertuarze znajdują się m.in. sekstety J. Brahmsa, A. Schoenberga, A. Panufnika, a także transkrypcje dzieł W.A. Mozarta (m.in. Requiem w opracowaniu Marcina Zdunika).