Wersja do druku

Udostępnij

Koncertem 14 października rozpoczyna się rezydencja artystyczna zespołu MagDuś Duo organizowana w sezonie 2017/2018 przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Podczas koncertu, który odbędzie się w sobotę 14 października godz. 18.00 w Pałacu Goldsteinów w Katowicach, w wykonaniu zespołu MagDuś Duo w składzie: Bartłomiej Duś (saksofon) i Magdalena Duś (fortepian) zabrzmi Sonata f-moll na klarnet i fortepian op. 120 nr 1 (w opracowaniu na saksofon altowy i fortepian) J. Brahmsa, Sonata na saksofon altowy i fortepian Paula Hindemitha i Sonata D-dur na flet i fortepian op. 94 (w opracowaniu na saksofon sopranowy i fortepian) Sergiusza Prokofiewa. Koncert poprowadzi Lilianna Moll.

Zapraszamy do zapoznania się z programami kolejnych koncertów rezydencji – 26 listopada i 3 grudnia – na stronie Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” (www. silesia.art.pl).

Koncerty odbywają się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”.

 

MagDuś Duo

Zespół MagDuś został założony w 2012 roku w Katowicach przez utalentowanych polskich muzyków: pianistkę Magdę Duś i saksofonistę Bartka Duś.

W świecie globalizacji i jednolitości MagDuś wyróżnia się nowatorskim podejściem do brzmienia, młodzieńczą fantazją oraz perfekcją muzykowania kameralnego.

Ich gra jest szczera oraz pełna pasji i mimo dwóch zróżnicowanych osobowości łączy się w harmonijną całość. Kameralistyka to dla nich coś więcej niż muzyka, to także filozofia życia dzięki której dwa osobne brzmienia mogą zamienić się w idealny duet.

W 2013 roku duet zdobył II nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi, a rok póżniej w 2014 roku nagrodę publiczności oraz II nagrodę w prestiżowym konkursie kameralnym „Salieri-Zinetti” w Weronie we Włoszech.

W 2012 roku nakładem wydawnictwa Classic Clips ukazała się debiutancka płyta „Malinconico” zawierająca utwory kompozytorów francuskich XX wieku.  W 2017 roku MagDuś został laureatem programu artysta-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca do którego został zgłoszony przez Instytucje Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia.

MagDuś Duo to zespół o nieograniczonych możliwościach programowych. Ze względu na nieliczny repertuar oryginalny na duet saksofon-fortepian MagDuś często aranżuje utwory z tzw. wielkiej literatury fortepianowej, skrzypcowej, wiolonczelowej, czy też nawet orkiestrowej. W ten sposób powstała brawurowa wersja Le grand tango, poruszajaca Suita z Baletu „Romeo i Julia” Prokofieva czy też nowe wersje fortepianowych utworów Claude’a Debussiego.

„Bartek Duś i Magda Duś to talenty, których nazwiska powinniśmy zapamiętać, ponieważ otwiera się przed nimi niesamowita kariera.(…) Oboje grają tak, jakby chodziło o życie i śmierć, oboje wyczarowują na twarzach wielu zainteresowanych słuchaczy ciągle od nowa to uśmiech, to dramatyczne poruszenie…”

Neue Osnabrücker Zeitung (2015)

(źródło: organizator rezydencji)