Wersja do druku

Udostępnij

Na koncercie, który odbędzie się 2 października w Filharmonii Świętokrzyskiej, Katarzyna Budnik-Gałązka wykona Andante i rondo węgierskie op. 35 na altówkę i orkiestrę C. M. von Webera oraz, zamówiony w ramach programu IMiT „Kompozytor – rezydent”, Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową E. Fabiańskiej-Jelińskiej (pierwsze  wykonanie w Kielcach). Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Monika Wolińska.

23 lutego 2016 r., artystka-rezydentka wystąpi w podwójnej roli – altowiolistki i skrzypaczki. W programie recitalu – utwory na altówkę solo oraz na altówkę i skrzypce z towarzyszeniem harfy (A. Bax – „Fantasy Sonata” na harfę i altówkę, P. Moss – Solo VI na altówkę solo, C. Saint-Saëns – Fantazja na skrzypce i harfę op. 124, K. Penderecki – Cadenza na altówkę solo, M. de Falla – 4 pieśni z cyklu Siedmiu pieśni na altówkę i harfę oraz  N. Paganini – Sonata per la Grand’ Viola w opr. na altówkę i harfę). Wraz z Katarzyną Budnik-Gałązką wystąpi harfistka Zuzanna Elster.

Zwieńczeniem rezydencji będzie koncert w dniu 17 czerwca 2016 r. W programie koncertu, m.in. Serenada na wiolonczelę i orkiestrę w transkrypcji na altówkę M. Karłowicza oraz Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 na skrzypce i altówkę W.A. Mozarta. Wykonawcami będą Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Anna Staśkiewicz (skrzypce) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Rezydencja jest współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta – rezydent”. Organizatorem rezydencji Katarzyny Budnik-Gałązki jest Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach. Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich koncertów znajdują się na stronie internetowej organizatora rezydencji.

Katarzyna Budnik-Gałązka

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof.: Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w klasie altówki w macierzystej uczelni. Od lutego 2014 pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

We wrześniu 2013 została laureatką 3 nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych: 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (2009, II nagroda) ,  Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie suity na altówkę solo Maxa Regera) oraz IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda oraz Nagroda Specjalna).

Jako solistka koncertowała m.in z takimi orkiestrami jak: Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Münchener Kammerorchester, Potsdamer Kammerakademie, Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.

W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami:  Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem.

Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. w Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej ,,Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus(gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera), BBC Proms.

W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta – Viola Recital, za którą altowiolistka otrzymała nagrodę Fryderyk 2014.

Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu ,,Młoda Polska”. W 2013 roku została nominowana do ,,Paszportów Polityki”.