Wersja do druku

Udostępnij

Trwa rezydencja artystyczna zespołu Ensemble Barocum w sezonie 2016/2017 organizowana przez Pałac w Rybnej.

Najbliższy koncert w ramach rezydencji odbędzie się podczas V Wiosny Barokowej w Pałacu w Rybnej 26 marca (niedziela) o godz. 18.00.

W programie koncertu pt. „Francuski barok – wirtuozi pod mecenatem Króla Słońce” Ensemble Barocum w składzie: Anna Zawisza – sopran, Marzena Biwo – skrzypce barokowe, Anna Wiktoria Swoboda – teorba, gitara barokowa i Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn znajdzie się m.in. Troisieme Concert Royal F. Couperina oraz kantaty Le dépit généreux i La Mort de Didon M. Pignolet de Montéclaira.

Rezydencja jest współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta – rezydent”.

 

Ensemble Barocum – zespół muzyki dawnej założony w 2008 r. przez młodych muzyków, którzy spotkali się w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia) gdzie kształcili się u największych autorytetów w zakresie śpiewu barokowego i gry na instrumentach z epoki takich jak: Michael Chance, Jill Feldman, Phillipe Pierlot, Fabio Bonizzoni oraz Patrick Ayrton. Początkowo rdzeń zespołu tworzyli: Stefanie True – sopran, Mateusz Kowalski – viola da gamba oraz Patrycja Domagalska – klawesyn. W 2011 r. do zespołu dołączyła lutnistka Anna Wiktoria Swoboda oraz śpiewacy: Anna Zawisza, Dawid Biwo, a także skrzypkowie: Jacek Kurzydło, Marzena Biwo, Dominika Małecka. Zespół zadebiutował w serii koncertów „fringe” na Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie oraz został zaproszony na fringe Musica Antigua Barcelona (2008). Występuje regularnie w Holandii i Polsce na festiwalach takich jak: Ars Musica, Europa Consociata, Incanto Middelburg, Krośnieńska Jesień Muzyczna, Kultura Wieków Dawnych, Karpackie Klimaty, Wiosna Barokowa w Pałacu w Rybnej. Członkowie zespołu organizują regularnie koncerty promujące muzykę dawną i warsztaty prezentujące instrumenty historyczne, np. Muzyka Dawna w Pałacu Biskupim w Krośnie, Bliska Muzyka Dawna w Krakowie, koncerty na Wielki Post i na Boże Narodzenie. W 2011 r. zespół zainicjował cykl koncertów: „Letnie Granie na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej”.

Repertuar zespołu obejmuje głównie muzykę epoki baroku ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji powstałych w Polsce od XVI do XVIII w. oraz francuskiej muzyki na głos solowy z towarzyszeniem instrumentów grupy basso continuo: klawesynu, teorby i violi da gamba. Zależnie od potrzeb skład zespołu jest poszerzany, nawet do rozmiarów małej orkiestry. Z takim większym składem „Ensemble Barocum” wykonywało m.in. arie Handla i Mozarta, „Stabat Mater” Pergolesiego, koncerty klawesynowe Mozarta. Dużym sukcesem zespołu było wykonanie utworów G.G. Gorczyckiego i M. Mielczewskiego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe Interpretacje”. Zespół współpracuje m.in. z Fundacją Krośnieńską im. Ignacego Paderewskiego biorąc czynny udział w wydarzeniach fundacji takich jak: Kultura Wieków Dawnych czy Podkarpacka Letnia Akademia Muzyki.