Wersja do druku

Udostępnij

Koncertem w dniu 13 września rozpoczyna się rezydencja artystyczna kwartetu smyczkowego Airis Quartet w sezonie 2015/2016, organizowana przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Rezydencja jest współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta – rezydent”. Cele programu „Artysta – rezydent” to prezentacja i promocja młodych polskich artystów, zachęcenie polskich instytucji kultury i zespołów do podejmowania z nimi współpracy oraz promocja polskiej twórczości kompozytorskiej. W ramach programu Instytut Muzyki i Tańca, pokrywa honoraria artystyczne wykonawcze artystów lub zespołów za udział w koncertach objętych rezydencją.

Organizatorem rezydencji zespołu Airis Quartet jest Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. http://www.silesia.art.pl/ (http://www.silesia.art.pl/aktualnosci.html).

W ramach rezydencji odbędą się następujące koncerty:

13.09. 2015 r. , godz. 16.00
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec – Dwór z Drogini
Koncert w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu
Program:
F. Mendelssohn-Bartholdy – Kwartet smyczkowy a-moll op. 13 nr 1
J. Brahms – Kwintet klarnetowy h-moll op. 115
Wykonawcy:
Airis Quartet
Daniel Bollinger (Niemcy) – klarnet

20.10. 2015 r., godz. 18.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia Katowice
Koncert w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
Program:
F. Mendelssohn-Bartholdy – Kwartet smyczkowy a-moll op. 13
Ł. Pieprzyk – Ignition na septet i elektronikę [„Zamówienia kompozytorskie”]
Ł. Pieprzyk – Suita [prawykonanie]
Wykonawcy:
Airis Quartet
Amadrums

06.03. 2016 r., godz. 18.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia Katowice
Koncert z cyklu „Arcydzieła muzyki kameralnej”
Program:
C. Debussy – Kwartet smyczkowy op. 10 g-moll
F. Schubert – Kwintet smyczkowy z dwiema wiolonczelami

Wykonawcy:
Airis Quartet
Adam Krzeszowiec – wiolonczela

AIRIS QUARTET 

Aleksandra Czajor – skrzypce, Grażyna Zubik – skrzypce, Natalia Warzecha-Karkus – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela

Airis Quartet powstał w roku 2007. Tworzą go absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. W niespełna pół roku od rozpoczęcia działalności kwartet zajął II miejsce na  Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Następne  lata działalności zespołu przyniosły kolejne nagrody: Specjalną Nagrodę Przyjaźni Polsko-Duńskiej na Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków, 2010), Honorowe Wyróżnienie w finale I Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych (Radom, 2011), Nagrodę Publiczności przyznaną  podczas koncertu wieńczącego Kursy Mistrzowskie z Apollon Musagete Quartet (Augsburg, 2011) „EMCY Prize For Excelent Performance”, Specjalną Nagrodę pozaregulaminową – zaproszenie na Festival Orlando w Holandii na Konkursie Charles Hennen Competition (Herleen, 2012), Windisch Kammermusik Preis (Wiedeń,  2012).

Zespół kształcił się pod kierunkiem muzyków Kwartetu Dafo w Krakowie oraz pod kierunkiem Jeroena Reulinga i Sary Kapustin w Holandii.  W roku 2014 ukończył studia podyplomowe w zakresie kameralistyki  na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu w klasie prof. Johannesa Meissla. Od roku 2012 roku był także członkiem europejskiej akademii muzyki kameralnej European Chamber Music Academy. Airis
Quartet brał również udział w licznych kursach mistrzowskich pracując z takimi artystami jak: Marek  Moś (Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso), Arkadiusz Kubica(Kwartet Śląsk), Piotr Reichert (Kwartet Camerata), Royal String Quartet, Apollon Musagette Quartett,  Peter Buck (Melos Quartet), Piotra Tarcholika, Marc Danel (Danel Quartet), Grzegorz Kotow (Szymanowski Quartet), Luc Marie Aguera (Ysaye Quartet), Miguel da Silva (Ysaye Quartet), Hatto Bayerle, Avedis Kouyoumdjian, Peter Crooper.

W repertuarze kwartetu znajdują się dzieła klasyczne, romantyczne, muzyka XX i XXI wieku.  Kwartet współpracował z wybitnymi kompozytorami takimi jak Krzysztof Penderecki, Krzysztof Meyer, Rafał Augustyn, Ib Norholm. Zespół jest także otwarty na twórczość kompozytorów młodego pokolenia często prawykonując ich dzieła. Wlistopadzie 2011 roku Airis Quartet dokonał nagrania ścieżki dźwiękowej do polsko-francuskiego  pełnometrażowego filmu Krzysztofa Rogulskiego pt. „ Dans le pas de Marie Curie” skomponowanej przez Krzysztofa A. Janczaka.

Airis Quartet stale poszukując inspirujących doświadczeń nie ogranicza swej działalności jedynie do kwartetu. Od roku 2011 współpracuje z wybitnym niemieckim klarnecistą Danielem Bollingerem koncertując wspólnie w Polsce i Niemczech, od roku 2012 stale współpracuje z Tarnowskim Chórem Puellae Orantes laureatem m.in. Fryderyka 2011 (we wrześniu 2012 roku ukazała się ich wspólna płyta zawierająca m.in. utwory specjalnie skomponowane dla zespołów przez cenionych polskich kompozytorów:  Miłosza Bembinowa, Pawła Łukaszewskiego, Michała Lorenca, Pawła Sydora).

Od 2013 roku kwartet występuje także z triem perkusyjnym Amadrums tworząc nowatorski septet, dla którego komponują twórcy młodego pokolenia:  Łukasz Pieprzyk, Krzysztof A. Janczak. W maju 2013 roku odbyła się premiera utworu Ignition na smyczki, perkusję i elektronikę autorstwa Łukasza Pieprzyk w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Natomiast idąc w kierunku muzyki rozrywkowej w  marcu 2014 roku Airis Quartet rozpoczął  nową ciekawą współpracę z zespołem Daddys Cash, której efekty już niebawem ujrzą światło dzienne.