Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 18 listopada w Sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbędzie się pierwszy koncert rezydencji akordeonisty i bandeonisty Rafała Grząki w Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej.

Artysta-rezydent wykona Opale Concerto Richarda Galliano na akordeon i orkiestrę smyczkową, Reminiscences of Past Rafała Janiaka na bandoneon i orkiestrę smyczkową oraz Suitę bułgarską Wiaczesława Siemionowa. Elbląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Michail Agafita.

Podczas kolejnych koncertów rezydencji, 24 marca i 12 maja 2017 r., w interpretacji Rafała Grząki będzie można usłyszeć m.in. Koncert na orkiestrę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza i Suitę na akordeon i orkiestrę smyczkową Józefa Świdra. Zabrzmi też K’akko-Fonia – koncert na akordeon i zespół instrumentów smyczkowych Michała Moca i koncert na bandoneon Aconcagua Astora Piazzolli.

Koncerty są współorganizowane i współfinansowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta – rezydent”. Organizatorem rezydencji jest Elbląska Orkiestra Kameralna.


Rafał Grząka absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego oraz drugiej edycji Studiów Doktoranckich UMFC. Obecnie adiunkt, doktor w klasie akordeonu macierzystej uczelni. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod okiem takich pedagogów jak m.in.: Prof. W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, M. Miki, G. Draugsvoll, C. Jacomucci, F. Lips.

Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo, Popradzie, Radziejowicach, Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Przemyślu, Sanoku. Jego zespół KlezmaFour otrzymał bardzo prestiżową nagrodę („City Winery of New York”) podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010).

Występował z wieloma orkiestrami: Filharmonia Narodowa, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii i Opery Podlaskiej, Filharmonia Lwowska, Orkiestra Symfoniczna Opery Narodowej, Płocka Orkiestra Kameralna, Polska Filharmonia Kameralna, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Gliwicka Orkiestra Kameralna, Filharmonia Szczecińska, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku, Suwalska Orkiestra Kameralna, pod batutą takich dyrygentów jak Lucas Vis, Maja Metelska, Dąbrowski, Janusz Przybylski, Andrzej Rosół, Krzysztof Urbański, Wojciech Rajski, Nikola Kołodziejczyk, Alejo Perez, Akiki Bassem, Tomasz Radziwonowicz.

Od lat uczestniczy w życiu artystycznym i organizacyjnym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich. Jako koordynator merytoryczny zrealizował cztery zamówienia kompozytorskie, swymi koncertami otwiera festiwale i konkursy. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i Telewizji.

Koncertował w USA, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chinach, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Litwie, Łotwie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii. Na swym koncie ma wiele prawykonań polskich kompozytorów, m.in Zofii Dowgiałło, Mikołaja Majkusiaka, Andrzeja Krzanowskiego, Wojciecha Kostrzewy, Piotra Wróbla, Nikoli Kołodziejczyka, Wojciecha Widlarza, Ryszarda Borowskiego, Krzysztofa Lenczowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Cezarego Paciorka, Krzysztofa Herdzina, Rafała Janiaka.

W maju 2014 roku ukazała się płyta jednego z jego projektów, kwartetu Cup of Time, pt. Cup of Time plays Namysłowski z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, wydawnictwo DUX. Album został wybrany płytą roku w kategorii jazz, przez magazyn HiFi i muzyka.

Do najważniejszych osiągnięć koncertowych artysty należą: cykl koncertów z udziałem Yurija Shishkina, trasa koncertowa w USA, udział w prawykonaniu I symfonii Andrzeja Krzanowskiego wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w ramach Festiwalu Warszawska Jesień (nagroda za najlepszy koncert danej edycji), występy na festiwalach Bratislavia Malajes i Jezzaldija w San Sebastian, inauguracja Dni Kultury Polskiej w Wiedniu, La four Journee 2013 w Warszawie, Letni Ferstiwal Muzyczny w Harbin (Chiny), Eurocultur Festival w Manchesterze, Hutzpach Festival w Vancouver (Kanada), International Jazz Festiwal Bansko (Bułgaria), przygotowanie i prawykonanie partii akordeonu w operze Thomasa Adesa pt. Powder Her Face (polska premiera w Operze Narodowej), prawykonanie koncertu na bandoneon i orkiestrę kameralną Rafała Janiaka – Reminescences of Past. Ponadto występował w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Słupskiej, Filharmonii Płockiej, Filharmonii Bydgoskiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Kaszubskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Filharmonii Lwowskiej oraz licznych Ośrodkach Kultury w całym kraju. Jako wykładowca prowadził zajęcia na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Miętnem i Lusławicach.