Wersja do druku

Udostępnij

20, 21 i 22 listopada 2015 r. Przemysław Baiński wystąpi w operze Zygmunta Krauzego „Olimpia z Gdańska”.

W sezonie 2015/2016 Przemysław Baiński jest artystą-rezydentem w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W ramach rezydencji wystąpił w spektaklach „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w inscenizacji i reżyserii Natalii Kozłowskiej (12, 13, 15 i 16 września 2015 r.).

W operze Zygmunta Krauzego „Olimpia z Gdańska” wcieli się w rolę Saint-Justa. Spektakl reżyseruje Jerzy Lach, kierownictwo muzyczne sprawuje Maja Metelska.

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich twórców i obsady spektakli znajdują się na stronie internetowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Rezydencja jest współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta – rezydent”.

Przemysław Baiński (tenor) w 2014 r. ukończył studia na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Piotra Micińskiego.

Debiutował w 2012 r. na scenie Filharmonii Łódzkiej w Mszy c-moll Mozarta, a w 2015 r. wystąpił w koncercie jubileuszowym z okazji obchodów 100 – lecia Filharmonii w oratorium Stworzenie Świata Haydna, w tym samym roku wykonał partię tenorową w Missa pro Pace Kilara z Operą i Filhar­monią Podlaską.

Występował w operach Le devin du village J.J. Rousseau (Musikakademie Rheinsberg), La Traviata i Carmen (Teatr Wielki w Łodzi), w polskiej prapremierze opery Rachmaninowa Francesca da Rimini (Centrum św. Jana w Gdańsku), Gianni Schicchi Pucciniego (Warszawska Opera Kameralna), Cud albo Krakowiaki i Górale Stefaniego (Teatr Wielki – Opera Narodowa), oraz w studenckich Zemsta nietoperza J. Straussa i Aleko Rachmaninowa. Uczestniczył w kursach prowadzonych m.in. przez Annę Radziejewską, Siergieja Leiferkusa, Tomasza Herbuta, Rudolfa Piernay’a, Udo Reinemanna, Eytana Pessena oraz Matthiasa Rexrotha. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak Paul Esswood, Daniel Raiskin, Paweł Kotla, Marcin Wolniewski, Michał Klauza, Eraldo Salmieri, Bassem Akiki czy Kai Bumann.

Od 2014 roku jest uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talen­tów – Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest uczestnikiem programu „Artysta – rezydent” (sezon 2015/2016) Instytutu Muzyki i Tańca.