Wersja do druku

Udostępnij

12 września Przemysław Baiński wystąpi w premierowym spektaklu „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W ramach rezydencji, której organizatorem jest Opera Bałtycka, artysta weźmie udział w dwóch premierowych produkcjach polskich dzieł operowych: „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego, gdzie wystąpi w roli Erosa (spektakle w dniach: 12, 13, 15 i 16 września 2015 r.) oraz „Olimpia z Gdańska” Zygmunta Krauzego, w roli Saint Juste’a (spektakle w dniach: 20, 21 i 22 listopada 2015).

Rezydencja jest współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta – rezydent”. Instytut Muzyki pokrywa koszty honorarium artysty-rezydenta za udział w przygotowaniach premier lub wznowień dzieł scenicznych oraz spektaklach objętych rezydencją.

Więcej informacji na temat spektakli na stronie Opery Bałtyckiej w Gdańsku, http://operabaltycka.pl

Przemysław Baiński (tenor) w 2014 r. ukończył studia na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Piotra Micińskiego.

Debiutował w 2012 r. na scenie Filharmonii Łódzkiej w Mszy c-moll Mozarta, a w 2015 r. wystąpił w koncercie jubileuszowym z okazji obchodów 100 – lecia Filharmonii w oratorium Stworzenie Świata Haydna, w tym samym roku wykonał partię tenorową w Missa pro Pace Kilara z Operą i Filhar­monią Podlaską.

Występował w operach Le devin du village J.J. Rousseau (Musikakademie Rheinsberg), La Traviata i Carmen (Teatr Wielki w Łodzi), w polskiej prapremierze opery Rachmaninowa Francesca da Rimini (Centrum św. Jana w Gdańsku), Gianni Schicchi Pucciniego (Warszawska Opera Kameralna), Cud albo Krakowiaki i Górale Stefaniego (Teatr Wielki – Opera Narodowa), oraz w studenckich Zemsta nietoperza J. Straussa i Aleko Rachmaninowa. Uczestniczył w kursach prowadzonych m.in. przez Annę Radziejewską, Siergieja Leiferkusa, Tomasza Herbuta, Rudolfa Piernay’a, Udo Reinemanna, Eytana Pessena oraz Matthiasa Rexrotha. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak Paul Esswood, Daniel Raiskin, Paweł Kotla, Marcin Wolniewski, Michał Klauza, Eraldo Salmieri, Bassem Akiki czy Kai Bumann.

Od 2014 roku jest uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talen­tów – Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest uczestnikiem programu „Artysta – rezydent” (sezon 2015/2016) Instytutu Muzyki i Tańca.

W sezonie 2015/2016 jest artystą-rezydentem w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w której wystąpi w premierach  „Eros i Psyche” Ludmira Rózyckiego w inscenizacji i reżyserii Natalii Kozłowskiej oraz „Pokój złudzeń” Zygmunta Krauzego w inscenizacji i reżyserii Jerzego Lacha.