Wersja do druku

Udostępnij

21 lutego 2013 roku ogłoszono nominacje do dziewiętnastej edycji Nagród Fryderyk – 2013. Laureatów nagród poznamy 25 kwietnia 2013 roku. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Gala transmitowana będzie na antenie TVP2.

Od siedmiu lat partnerem Związku Producentów Audio Video i Akademii Fonograficznej przy organizacji fryderykowej Gali jest agencja STX JAMBOREE.

W tym roku przyznanych zostanie 18 statuetek Fryderyk w 10 kategoriach. Akademia uhonoruje najlepszy album i najwybitniejszego artystę ubiegłego roku w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej; nagrodzony zostanie również najciekawszy debiutant w muzyce rozrywkowej i jazzie, najlepszy utwór w muzyce rozrywkowej, a także najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej spośród albumów muzyki poważnej.

W muzyce poważnej dotychczasowy podział na gatunki muzyczne albumów zachowany zostaje do etapu nominacji. W drugiej turze głosowania nominowane płyty zostaną automatycznie zakwalifikowane do kategorii Album Roku – Muzyka Poważna i w tej kategorii ubiegać się będą o nagrodę.

Jak co roku, Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2013 nagrody ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano:

  • profesorowi Janowi Ekierowi, wybitnemu pianiście, pedagogowi i kompozytorowi, wieloletniemu przewodniczącemu i jurorowi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (kategoria Muzyka Poważna)
  • Tomaszowi Szukalskiemu – „Szakalowi”, legendarnemu saksofoniście jazzowemu, zmarłemu w sierpniu ub. roku (kategoria Muzyka Jazzowa)
  • Józefowi Skrzekowi, wybitnemu multiinstrumentaliście, kompozytorowi i wokaliście  (kategoria Muzyka Rozrywkowa)

Nominacje do pozostałych kategorii:
Fryderyk 2013 – Nominacje

Więcej o nagrodzie