Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 4 grudnia o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się galowy koncert z cyklu „Deutsche Bank Invites”. Aga Zaryan tego wieczoru zaprezentuje repertuar z interpretacjami poezji Czesława Miłosza.

Czeka nas prawdziwa uczta muzyczna w świątecznej atmosferze. Podczas jedynego koncertu w Warszawie Aga Zaryan wystąpi na scenie w towarzystwie European Jazz Quartet i Atom String Quartet.

Repertuar koncertu to utwory z albumu “A Book of Luminous Things” wydanego przez prestiżową wytwórnę Blue Note Records oraz kompozycje z najnowszej polskojęzycznej płyty pt. “Księga olśnień”. Kompozycje do wierszy Czesława Miłosza są przepełnione liryzmem oraz zmysłowością, a partie wokalne Agi Zaryan przywodzą na myśl klasyczne wykonania największych diw jazzu. Albumy zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność oraz krytykę.

We wrześniu repertuar z interpretacjami jazzowymi Miłosza został przedstawiony na prestiżowych festiwalach: Tokyo Jazz Festival (Tokio), NineGates Jazz Festival (Pekin) na Berliner Festspiele (Berlin) oraz w jazzowym klubie JC’s (Istambuł). Występy zostały entuzjastycznie przyjęte przez zagraniczną publiczność.

„A Book of Luminous Things” oraz polska wersja płyty “Księga olśnień” to wyjątkowy projekt poświęcony postaci Czesława Miłosza i jego ulubionym poetkom. Projekt został objęty mecenatem MKiDN oraz Deutsche Bank PBC. Anglojęzyczna wersja albumu zyskała już status Platynowej Płyty.

Artystka znów zaskoczyła publiczność swoją muzyką, tworząc klasyczny album z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej oraz wyśmienitych instrumentalistów. To największe dzieło w dotychczasowym dorobku artystki. Między innymi za ten album znalazła się ona wśród tegorocznych laureatów dorocznych nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawanych za całokształt działalności twórczej i wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Koncerty Agi Zaryan to niezwykłe przeżycia muzyczne, pełne liryzmu i niezapomnianych emocji.

Aga Zaryan jest dziś uznaną na świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia, kontynuującą najlepsze jazzowe tradycje tworzone przez takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl i sposób śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłą, matową barwą głosu.

Wokalistce udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerszej publiczności, co zaowocowało nagraniem siedmiu albumów, które uzyskały statusy złotych, platynowych i multiplatynowych płyt.

W roku 2008 Aga została uhonorowana prestiżową nagrodą Fryderyka za album „Umiera Piękno”. Była także nominowana przez Wysokie Obcasy – magazyn Gazety Wyborczej – do tytułu Kobiety Roku 2008.

W latach 2007 – 2010 Aga została uznana w rankingu magazynu Jazz Forum za wokalistkę roku. Artystka występuje na licznych polskich i zagranicznych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, Niemczech, Belgii, Izraelu, Francji, Szwecji, Norwegii, Czechach, Czarnogórze, Bułgarii, Turcji, Portugalii, Rosji, Chinach oraz Islandii.

Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, znakomitym umiejętnościom wokalnym i charyzmie scenicznej. Aga Zaryan jest pierwszą polską artystką, której albumy ukazują się pod szyldem prestiżowej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu.

  • uznawana za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia,
  • pierwsza polska artystka w wytwórni Blue Note Records,
  • mianowana tytułem honorowego Ambasadora Kultury Miasta Stołecznego Warszawy,
  • laureatka nagrody Fryderyk 2008 (Najlepszy album poezja śpiewana),
  • laureatka dorocznej nagrody Ministra Kultury za dokonania na polu muzyki,
  • czterokrotna zwyciężczyni plebiscytu na najlepszą wokalistkę roku magazynu Jazz Forum,
  • nominowana do tytułu Kobieta Roku 2008 przez tygodnik Wysokie Obcasy,
  • nominowana do nagrody Róże Gali,
  • uznana za jedną z pięćdziesięciu najważniejszych Dam Stolicy w plebiscycie Życia Warszawy.

Szczegóły na www.zaryan.com

(informacja prasowa)