9 lipca 2025 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala 50. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 50-lecia nagrody.

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczny jubileusz najstarszego i najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie kultury tradycyjnej dopełni wieczorny koncert laureatów, dwie wystawy – jedna poświęcona laureatom bieżącej edycji nagrody, druga – ukazująca ją w historycznym ujęciu, a także specjalny album płytowy.

Podczas gali laureaci otrzymają pamiątkowe medale, haftowane dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Dziennikarzy zachęcamy do akredytacji, a publiczność do oglądania transmisji na żywo na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Warszawa, Polskie Radio, Program 2 Polskiego Radia, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Radio dla Ciebie, Gość Niedzielny, nasze miasto.pl, muzyka tradycyjna.pl, kultura ludowa.pl, Pismo Folkowe, Folk24.pl.

Tego samego dnia o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert laureatów. Wydarzenie będzie nie tylko świętem muzyki tradycyjnej, ale także przeglądem różnorodnych form jej praktykowania – swoistą podróżą po regionach i historiach, które tworzą żywą tkankę polskiej kultury ludowej. Na scenie wystąpią zarówno nagrodzeni w tym roku, jak i laureaci z lat ubiegłych – Rodzinna Kapela „Kurasie” z Lubziny (Rzeszowszczyzna), Zespoły Regionalne im. Anny Markiewicz oraz „Nowe Lotko”, a także Kapela Dudziarska „Manugi” z Bukówca Górnego (Wielkopolska), Kapela Ochodzita (Beskid Śląski/Żywiecki), Remigiusz Mazur-Hanaj i Warszawski Dom Tańca, a także Ombu / Los Pasierbos – Jacek Hałas, Zbigniew Olkiewicz. Wydarzenie poprowadzą Krzysztof Trebunia-Tutka oraz Aleksandra Stec.

Koncert organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wspólnie z Programem 2 Polskiego Radia oraz Radiowym Centrum Kultury Ludowej.

Z okazji jubileuszu Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Radiem przygotował także wyjątkowe wydawnictwo – po raz pierwszy w historii nagrody na rynku fonograficznym ukażą się unikatowe nagrania archiwalne laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga z zasobów Polskiego Radia. Dwupłytowy album – udostępniony także w popularnych serwisach streamingowych – stanowi  muzyczną panoramę dorobku wybitnych artystów ludowych nagrodzonych na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Znalazły się na nim archiwalne nagrania kapel, solistów i zespołów regionalnych – reprezentujących różne regiony Polski, także te związane z powojennymi przesiedleniami – dobrane pod kątem wierności tradycji i znaczenia dla lokalnych społeczności. Wydawnictwo oddaje hołd dziedzictwu, które Oskar Kolberg przez całe życie dokumentował, a które nagroda jego imienia nieprzerwanie honoruje. Wyboru nagrań dokonali Maria Baliszewska i Piotr Dorosz.

Na dzień przed galą, 8 lipca 2025 roku, otwarte zostaną także dwie wystawy:

Laureaci 50! Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w Galerii „Okno na Kulturę” na Krakowskim Przedmieściu 17 w Warszawie; dostępna do 8 sierpnia 2025 roku.

Na wystawie zaprezentowani zostaną artyści tworzący w rozmaitych dziedzinach sztuki i rękodzieła ludowego, a także ich prace – misterne koronki koniakowskie, wielobarwne obrazy malowane na szkle, ręcznie zdobione pisanki, wycinanki, kwiaty z bibuły i wiele innych. Autorami fotografii laureatów są Marta Ankiersztejn, Jakub Zembroń i Marcin Siekierko. Ekspozycję zaaranżował i opracował graficznie Beton. Organizatorem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca.

50! Historia Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” – wystawa plenerowa przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury na Krakowskim Przedmieściu 15 w Warszawie; dostępna do 28 lipca 2025 roku.

Sercem ekspozycji będą laureaci i laureatki ostatnich lat, mistrzowie tradycji, zespoły i indywidualni twórcy. Ich historie ożyją dzięki barwnym fotografiom, ukazującym ich podczas pracy oraz fragmentom wypowiedzi, które pozwalają zajrzeć w świat ich pasji i umiejętności. Całość dopełniają wypowiedzi jurorów, oddające ducha nagrody i jej znaczenie dla polskiej kultury.

Kuratorką wystawy jest Alicja Mironiuk-Nikolska. Autorką fotografii prezentowanych na wystawie jest Marta Ankiersztejn. Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Partnerem wystawy jest Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o nagrodzie i jej dotychczasowych laureatach oraz o wydarzeniach towarzyszących  można znaleźć na stronie: www.nagrodakolberg.pl.