Wśród skrzypaczek i skrzypków zakwalifikowanych do Konkursu Wieniawskiego przez Jury Preselekcyjne w składzie Augustin Dumay – Przewodniczący Jury, Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący Jury i Madeleine Carruzzo znalazło się: 9 Niemców, 7 Polaków, 5 Amerykanów, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Chińczyków, 3 Japończyków, a także reprezentanci Austrii, Niderlandów, Belgii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii.

Wersja do druku

Udostępnij

Do muzycznego turnieju zgłosiło się 224 osób z 34 krajów. Eliminacje z uwagi na pandemię COVID-19 odbyły się na podstawie przesłanych nagrań. Kandydatkom i kandydatom postawiono wysokie wymagania w procesie aplikacji – każdy z nich był zobowiązany dokonać nagrań czterech utworów, wybranych z trudnego programu preselekcyjnego. Poziom tegorocznej edycji Jury ocenia niezwykle wysoko. „Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wielkim wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu ogólnego, a przede wszystkim faktu pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco” – podsumował rundę preselekcyjną Przewodniczący, Augustin Dumay.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest znakiem firmowym Poznania i Wielkopolski, i jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze, o światowym zasięgu, współcześnie wspieranym przez środki masowej komunikacji. Organizowane od 1935 roku Konkursy Wieniawskiego, jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie, kultywują pamięć o wybitnym skrzypku i kompozytorze.

„Pamięć o Konkursie utrwalamy na co dzień – wszak Henryk Wieniawski wita gości z całego świata m.in. jako patron poznańskiego portu lotniczego, a Miasto Poznań jako stały mecenas działalności Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego wspiera liczne działania wokół jego osoby i twórczości. Tym serdeczniej zapraszamy w październiku do stolicy Wielkopolski” – mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Przygotowania do Konkursu wkraczają w decydującą fazę. W tych działaniach Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego wspomagane jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. „Nasz Instytut wspiera rozwój artystów i promocję dziedzictwa muzyki polskiej. Takie właśnie wydarzenia są doskonałą okazją do opowiadania światu o tym, co w polskiej kulturze najlepsze, dlatego z dumą włączamy się w organizację tak znamienitego wydarzenia, które jest już częścią historii Polski” – mówi Katarzyna Meissner, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Inauguracja Konkursu, którą uświetni zwyciężczyni poprzedniej edycji Veriko Tchumburidze oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko, odbędzie się 7 października w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Już teraz zapraszamy wszystkich na prawdziwą muzyczną ucztę. Podczas koncertu usłyszymy Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza. Z inicjatywy Andrzeja Boreyko włączyliśmy również do programu utwór ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevá, jako wyraz solidarności Konkursu z narodem ukraińskim, tak dotkliwie doświadczonym przez wojnę i rosyjską agresję” – zapowiada Alina Kurczewska, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8‒20 października. Uroczysta Gala Laureatów zaplanowana jest na 21 października w Poznaniu, zaś II Koncert Laureatów w Warszawie w Filharmonii Narodowej 23 października.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.