Wersja do druku

Udostępnij

40. SCENA TAŃCA STUDIO

18–27 grudnia 2020 roku

Już 18 grudnia 2020 roku rozpoczyna się emisja nagrań spektakli w ramach jubileuszowej, 40. odsłony Sceny Tańca Studio. Urodziny projektu łączą się także z obchodami 10-lecia istnienia Instytutu Muzyki i Tańca. Ze względu na ten wyjątkowy czas proponujemy zupełnie niecodzienny program w nowej formule!

By podkreślić wyjątkowy charakter tegorocznej edycji, repertuar opiera się przede wszystkim na spektaklach realizowanych w ramach programu Zamówienia choreograficzne organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. To doskonała okazja, by udostępnić je szerokiej publiczności. Już od 18 grudnia spektakle będą dostępne na platformie VOD STUDIO (https://www.vod.teatrstudio.pl), które w zdecydowanej większości będą dostępne aż do 27 grudnia 2020 roku. To niepowtarzalna okazja, by zapewnić sobie duchową i estetyczną ucztę bez wychodzenia z domu. Dostęp do wszystkich wydarzeń jest bezpłatny.

Główną ideą projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgalerię przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest wprowadzenie tańca w jego szerokim ujęciu do przestrzeni ściśle teatralnej.

Od początku istnienia Scena Tańca Studio realizowała potrzeby publiczności tanecznej oraz teatralnej, a jej program był z pieczołowitością przygotowywany przez wielu kuratorów. Wśród nich należy wymienić Jadwigę Majewską, Mikołaja Mikołajczyka, Mateusza Szymanówkę, Włodzimierza Kaczkowskiego, Katarzynę Bester, Karolinę Wycisk, Annę Królicę, Adama Kamińskiego, Joannę Chitruszko, Sonię Nieśpiałowską-Owczarek i Ankę Herbut. Przez 39 odsłon odbyło się niemal 300 wydarzeń – nie tylko spektakli, ale także pokazów filmowych, warsztatów, dyskusji.

Dla środowiska tanecznego, zarówno dla artystów, jak i widzów, kolejne odsłony stały się okazją do regularnej obserwacji polskiej sceny tańca współczesnego. Dla środowiska teatralnego Scena Tańca Studio może natomiast stanowić ciekawą alternatywę, która stała się niemal stałym punktem programowym STUDIO teatrgalerii.

Dodatkowym wydarzeniem, zaplanowanym na 27 grudnia 2020 roku na godzinę 17.00, będzie spotkanie urodzinowe Sceny Tańca Studio. Emisja odbędzie się na platformie VOD STUDIO oraz w mediach społecznościowych Instytutu Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgalerii. Wezmą w nim udział osoby związane z projektem od początku, ale także te współpracujące przy nim od niedawna. Z pewnością materiał ten będzie dla wielu widzów nostalgicznym wspomnieniem, a także możliwością sięgnięcia pamięcią do wcześniejszych realizacji w ramach Sceny Tańca Studio.  

programie między innymi:

Kantor. Burza, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

The Entrance, Krakowski Teatr Tańca

45, Polski Teatr Tańca

Don Juan, Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu (spektakl nie był realizowany w ramach programu Zamówienia choreograficzne)

Mommy Issues, Teatr ROZBARK

Pełen program wydarzeń będzie dostępny wkrótce na stronie Instytutu Muzyki i Tańca.

Organizatorzy:

Instytut Muzyki i Tańca i STUDIO teatrgaleria

Finansowanie:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgalerię, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjatorami projektu są Jadwiga Majewska i Mikołaj Mikołajczyk.