W tym roku główne obchody 11. Międzynarodowego Dnia Jazzu odbędą się w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku z udziałem takich artystów, jak Marcus Miller, Gregory Porter, David Sanborn, Hiromi, Pedrito Martínez, Ravi Coltrane, José James, Terri Lyne Carrington, Linda Oh, Shemekia Copeland, Lizz Wright i wielu innych. Dyrektorem artystycznym i gospodarzem wydarzenia jest Herbie Hancock, a funkcję dyrektora muzycznego pełni John Beasley.

Wersja do druku

Udostępnij

Koncert główny z udziałem światowej sławy artystów rozpocznie się 30 kwietnia 2022 o godzinie 23.00 czasu środkowoeuropejskiego i transmitowany będzie w Internecie, m.in. na stronach jazzday.com, unesco.org, hancockinstitute.org oraz na kanale YouTube i Facebooku Międzynarodowego Dnia Jazzu. Jego tegorocznym przesłaniem będzie podkreślenie znaczenia muzyki jazzowej jako środka na drodze do pojednania poprzez dialog i dyplomację.

Do obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu w 2022 roku zgłosiło się ponad 180 krajów. Wydarzenia z tej okazji odbywać się będą także w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu (Sunna Gunnlaugs & Julia Hülsmann Duo / Sumdial Trio, NFM), Katowicach (Katowice JazzArt Festival), Bydgoszczy (Młyny Rothera) czy Zakopanem (Wiosna Jazzowa Zakopane 2022).

Specjalny koncert z rodzinnym projektem „Nasza miłość” zagrają wybitny saksofonista, Henryk Miśkiewicz oraz jedna z najbardziej cenionych wokalistek jazzowych, Dorota Miśkiewicz. 30 kwietnia o godz. 19.00 wystąpią na scenie Sali Koncertowej Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach razem z Piotrem Orzechowskim (Pianohooligan) przy fortepianie, Sławomirem Kurkiewiczem na kontrabasie oraz Michałem Miśkiewiczem na perkusji.

Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej – tak pisała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa przy okazji pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu w 2012 roku.

www.jazzday.com

Wszystkiego jazzowego!