Wersja do druku

Udostępnij

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

8 – 23.X.2016 r.

 

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy

 

8 października 2016 roku o godzinie 19.00 fragment Poloneza A-dur Wieniawskiego po raz piętnasty rozpocznie Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Dźwięki z  Auli Uniwersyteckiej powędrują w świat za pośrednictwem  radia, telewizji i po raz pierwszy w historii konkursu także poprzez łącza internetowe. Instytut Muzyki i Tańca jest współorganizatorem konkursu  i koordynatorem relacji audiowizualnych z przesłuchań konkursowych.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie, a od 1952 r. co pięć lat organizowany jest w Poznaniu przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego. Podczas wstępnych przesłuchań na całym świecie przewodniczący jury Maxim Vengerov zakwalifikował 52 skrzypków, z ponad dwustu kandydatów. W 4-etapowym konkursie uczestnicy wystąpią z prawie godzinnymi recitalami, a także zagrają koncerty z orkiestrami. Oprócz dzieł patrona, mają do wyboru utwory Karłowicza, Lipińskiego, Pendereckiego i Szymanowskiego oraz kompozytorów klasycznych, np. Beethovena, Mozarta, Paganiniego. Z uwagą i życzliwością słuchać ich będzie publiczność  i 14-osobowe, międzynarodowe jury, w którym zasiada, m.in., pięcioro laureatów poprzednich konkursów, a Honorowym Przewodniczącym jest Krzysztof Penderecki. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i 30.000 euro, a laureaci kolejnych miejsc podzielą się kwotą 70.000 euro. Nagrody wręczą też dziennikarze, publiczność oraz Jury Młodych.

Szczegóły konkursu, program, oraz informacje na temat transmisji z przesłuchań znajdują się na stronie internetowej konkursu:

http://www.wieniawski-competition.com/konkurs-skrzypcowy/

Konkurs jest okazją do zaprezentowania kolejnej odsłony na portalu www.instrumenty.edu.pl„Skrzypce w zbiorach polskich”. Strona poświęcona skrzypcom z polskich kolekcji oraz instrumentom zwycięzców konkursów lutniczych i wykonawczych. Na portalu zaprezentowane zostaną skrzypce z Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzanej przez Związek Polskich Artystów Lutników w Warszawie, instrumenty polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz skrzypce, na których grali wybitni polscy skrzypkowie, zdobywający laury na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Prezentacja strony odbędzie się 21 października 2016 roku (piątek) o godz. 13.00 w hotelu Mercure (Sala Scherzo) w Poznaniu.