Wersja do druku

Udostępnij

Jedną z największych bolączek twórców tańca w Polsce jest brak możliwości regularnej prezentacji spektakli. Tymczasem jest to warunek sine qua non dojrzewania dzieł i dopracowywania warsztatu zarówno choreografa, jak i tancerza. Scena dla tańca jest programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, którego założeniem jest dofinansowanie projektów pozwalających na stałą obecność spektakli tanecznych na scenach teatralnych w całej Polsce. W ramach programu sceny mogą nawiązywać długoletnią współpracę z niezależnymi teatrami tańca i choreografami lub z zawodowymi tanecznymi zespołami instytucjonalnymi. Program nie finansuje pokazów spektakli tanecznych w ramach festiwali, projektów inwestycyjnych ani produkcji nowych spektakli tanecznych.

Celem programu jest umożliwienie szerokiej publiczności regularnego dostępu do wydarzeń artystycznych z dziedziny tańca, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, gdzie pomimo istniejącej dużej liczby zespołów nie ma stałej sceny dla tańca lub nie jest prowadzona żadna działalność artystyczna z dziedziny tańca. Długofalowym celem jest także działalność na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych tancerzy poprzez wspieranie regularnych prezentacji spektakli.

W ramach programu finansowane są projekty odbywające się od września do grudnia 2011.

1 września w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach projektu Przegląd Nowego Tańca odbędą się pierwsze pokazy: The Truth is just a Plain Picture. Said Bob Anny Nowickiej i Lost in Details Aleksandry Borys.

więcej informacji na www.scenadlatanca.pl i www.przegladnowego tanca.pl