Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Studio Koncertowym im. W. Szpilmana wystąpi duet: Marcin Zdunik oraz Lilianna Stawarz.

Wersja do druku

Udostępnij

1 marca (piątek), godz. 16:00
Studio Koncertowe im. Władysława Szpilmana

Wystapią:

Marcin Zdunik – wiolonczela
Lilianna Stawarz – klawesyn

W programie:

A. Vivaldi Cztery Pory Roku – (aranżacje M. Zdunik/L. Stawarz)

Jest to opracowanie przygotowane przez artystów specjalnie na koncerty w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”.

Koncert będzie transmitowany na żywo na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.


Lilianna Stawarz

Kierownik artystyczny Festiwalu Oper Barokowych, kierownik muzyczny orkiestry Royal Baroque Ensemble, klawesynistka, pedagog UMFC, profesor belwederski, kierownik Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Dawnej UMFC. W latach 2012–2016 prodziekan Wydziału VII oraz koordynator Biura Koncertowego UMFC w Białymstoku.

W latach 1991–2017 związana z Warszawską Operą Kameralną. Przez 20 lat była członkiem zespołu muzyki dawnej Il Tempo, z którym dokonała wielu nagrań płytowych i radiowych, uczestniczyła w licznych koncertach oraz liczących się festiwalach muzyki dawnej w kraju i za granicą (m.in. Brugia, Bruksela, Utrecht, Moskwa, Rzym, Berlin, Nowy Jork, Nowy Brunszwik).

Nagrała także, jako kierownik artystyczny, 6 płyt kompaktowych Opera Omnia Mielczewskiego, płytę z dziełami kompozytora polskiego baroku Damiana Stachowicza oraz liczne nagrania solowe.

Artystka otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album roku – Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio.

Marcin Zdunik

Polski wiolonczelista, solista i kameralista, improwizator i kompozytor. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano. W 2007 roku został laureatem Grand Prix w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, zaś w 2008 roku zwyciężył w konkursie New Talent w Bratysławie.

Wystąpił jako solista m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie i Rudolfinum w Pradze.

Partnerowała mu m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – Andrzej Boreyko, Antoni Wit czy Andres Mustonen. Współpracuje z inspirującymi instrumentalistami – Nelsonem Goernerem, Szymonem Nehringiem, Jakubem Jakowiczem, Krzysztofem Jakowiczem i Ewą Pobłocką.

Nagrał wiele albumów płytowych z muzyką koncertującą i kameralną. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a w 2009 roku TVP Kultura przyznała mu wyróżnienie „Gwarancja kultury”.

W działalności artystycznej Marcina Zdunika ważną rolę odgrywa kompozycja. W ostatnich latach powstał m.in. Koncert wiolonczelowy „Ghosts of the past” (2021), Kwartet fortepianowy (2022), szereg kompozycji solowych i muzyka do spektakli teatralnych.

Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki.