Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Kotuszowie wystąpi duet – Lilianna Stawarz i Marcin Zdunik.

Wersja do druku

Udostępnij

30.06.2023
godz. 18:00
Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Kotuszowie
Kotuszów 24

Lilianna Stawarz – klawesyn
Marcin Zdunik – wiolonczela

W programie:

Antonio Vivaldi (1678-1741)
Cztery Pory Roku
(ar. Lilianna Stawarz/Marcin Zdunik)

Koncert nr 1 E-dur Wiosna (La Primavera), RV 269
– Allegro
– Largo
– Allegro

Koncert nr 2 g-moll Lato (L’Estate), RV 315
– Allegro non molto
– Adagio e piano – Presto e forte
– Presto

Koncert nr 3 F-dur Jesień (L’Autunno), RV 293
– Allegro
– Adagio molto
– Allegro

Koncert nr 4 f-moll Zima (L’Inverno), RV 297
– Allegro non molto
– Largo
– Allegro


Lilianna Stawarz

Kierownik artystyczny Festiwalu Oper Barokowych, kierownik muzyczny orkiestry Royal Baroque Ensemble, klawesynistka, pedagog UMFC, profesor belwederski, kierownik Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Dawnej UMFC. W latach 2012–2016 prodziekan Wydziału VII oraz koordynator Biura Koncertowego UMFC w Białymstoku.

W latach 1991–2017 związana z Warszawską Operą Kameralną. Przez 20 lat była członkiem zespołu muzyki dawnej Il Tempo, z którym dokonała wielu nagrań płytowych i radiowych, uczestniczyła w licznych koncertach oraz liczących się festiwalach muzyki dawnej w kraju i za granicą (m.in. Brugia, Bruksela, Utrecht, Moskwa, Rzym, Berlin,
Nowy Jork, Nowy Brunszwik).

Nagrała także, jako kierownik artystyczny, 6 płyt kompaktowych Opera Omnia Mielczewskiego, płytę z dziełami
kompozytora polskiego baroku Damiana Stachowicza oraz liczne nagrania solowe.

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album roku – Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio.

Marcin Zdunik

Polski wiolonczelista, solista i kameralista, improwizator i kompozytor. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano. W 2007 roku został laureatem Grand Prix w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, zaś w 2008 roku zwyciężył w konkursie New Talent w Bratysławie.

Wystąpił jako solista m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie i Rudolfinum w Pradze.

Partnerowała mu m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii
Europejskiej, Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – Andrzej Boreyko, Antoni Wit czy Andres Mustonen. Współpracuje z inspirującymi instrumentalistami – Nelsonem Goernerem, Szymonem Nehringiem, Jakubem Jakowiczem, Krzysztofem Jakowiczem i Ewą Pobłocką.

Nagrał wiele albumów płytowych z muzyką koncertującą i kameralną. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a w 2009 roku TVP Kultura przyznała mu wyróżnienie „Gwarancja kultury”.

W działalności artystycznej Marcina Zdunika ważną rolę odgrywa kompozycja.

W ostatnich latach powstał m.in. Koncert wiolonczelowy „Ghosts of the past” (2021), Kwartet fortepianowy (2022), szereg kompozycji solowych i muzyka do spektakli teatralnych.

Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki.