Karol Urbański

Zdjęcie: Karol Urbański

fot. Filip Błażejowski

Wersja do druku

Udostępnij

Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Łodzi w 1984 roku. Jeszcze podczas nauki związał się z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym przez 9 lat pracował jako tancerz i solista. Następnie związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową (przez trzynaście lat jako solista) oraz przez dwa lata z Norweskim Baletem Narodowym.

Wcielał się w role m.in. księcia Zygfryda w „Jeziorze Łabędzim” , Króla Myszy w „Dziadku do Orzechów”, Matkę Simone w „Córce źle strzeżonej”, Mędrca w „Święcie wiosny” (chor. Emil Wesołowski), Stefanio w „Burzy” (chor. Glen Tetley). Występował również m.in. w „Petit Mort” (chor. Jiri Kilian), „Carmen”, „Stabat Mater” (chor. Ewa Wycichowska).

Jako choreograf ma w swoim dorobku kilkanaście spektakli wystawianych w całym kraju.

Od początku kariery prowadzi również działalność pedagogiczną. Uczył tańca klasycznego i współczesnego w szkołach baletowych w Łodzi i Warszawie. Współpracuje jako nauczyciel tańca klasycznego i współczesnego z wieloma grupami profesjonalnymi (Kielecki Teatr Tańca, Bałtycki Teatr Tańca, Opera Nova) i nieprofesjonalnymi w kraju i za granicą, prowadząc warsztaty i projekty. Zasiadał w jury konkursów tanecznych i teatralnych.

Jest również menedżerem z kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu instytucji kulturalnych oraz projektów artystycznych i edukacyjnych. W latach 2007-2012 współprowadził Fundację „Centrum Tańca Współczesnego” w Warszawie. W latach 2010-2012 pracował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej jako specjalista do spraw reorientacji zawodowej tancerzy. Z kolei w latach 2012 – 2019 pełnił funkcję kierownika Baletu Opery na Zamku w Szczecinie. Nagrodzony brązowym medalem „Gloria Artis”.